Mütevazı Tuz Azaltımı Toplumda Her Düzeydeki Kan Basıncını Ters Etki Yapmadan Düşürüyor

Cochrane derleme özeti

Çoğu ülkelerde halk sağlığı tavsiyeleri tuz alımının mevcut günlük yaklaşık 9 – 12 gram düzeylerinden 5-6 grama düşürmeyi hedef koyuyor. 4 Hafta veya daha fazla süren randomize araştırmaların toplu analizi, tuz alımında bu miktarda bir azalmanın hem yüksek tansiyonlu hem de normal tansiyonlu insanlarda kan basıncını düşürdüğünü gösterdi. Kan basıncı düşmesi siyah ve beyazlar, kadın ve erkeklerde görüldü. Sonuçlarımız ayrıca mütevazı ölçüdeki tuz azaltımının daha uzun süre devamıyla hormon ve lipid düzeylerine ters etkisi olmadığını gösterdi. Bu bulgular toplumlarda tuz alımını azaltmak için daha da kuvvetli destek sağlıyor. Bu uygulama muhtemelen toplumda kan basıncını düşürüp felçler, kalp krizleri ve kalp yetmezliğini azaltacaktır. Dahası, sonuçlarımız tuz alımı düştükçe kan basıncının da düştüğü gerçeğiyle uyum gösteriyor.

Günlük tuz tüketimini 5-6 grama düşürmek tavsiyeleri kan basıncını düşürecek, ancak 3 grama kadar düşürmek daha da düşürecektir. Bu yüzden toplumların tuz alımı için uzun vadeli hedef günde 3 gram olmalıdır.

Kaynak

He FJ, Li J, MacGregor GA. Effect of longer-term modest salt reduction on blood pressure. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 4. Art. No.: CD004937. DOI: 10.1002/14651858.CD004937.pub2

Orijinal özet için: Tuz Kısıtlaması Tansiyon

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv