Hacamat ve Hacamatçılar


Doc. Dr. Necmi Kurt 1956 yılında Çaykara Şahinkaya köyünde doğdu. İlkokulu aynı köyde, orta ve lise öğrenimi için Erzurum Yavuz Selim ilk öğretmen lisesinde tamamladı. 1979 yılında Ankara Ü. Tıp Fakültesini bitirdi. Ankara Numune E. A. hastanesinde genel cerrahi uzmanı oldu. Anadolu’nun çeşitli ilçelerinde görev yaptı ve 1990 yılında Kartal Dr. Lütfü Kırdar E. A. Hastanesinde başasistan oldu. 1995 yılında hastanenin genel cerrahi şef muavini, 1999 yılında 3. Cerrahi klinik şefi oldu. Aynı yıl baş hekimliğe atandı. 27 ay sonra istifa ile yine şef olarak görevini 2012 yılındaki emekliğine kadar sürdürdü. Halen mesleğini muayenehanesinde ve özel hastanelerde sürdürüyor.

Türkiye öyle cennet bir ülke ki sorma gitsin… Toprağı altın, bitkileri şifa, işini bilen her türlü sorunu çözebilen, doktorların tedavi edemediği hastaları ayağa kaldıran ve tedavi edebilen yapı ve yeteneğe sahip halkı olan bir ülke… Allaha şükür ki Psikiyatristlerin çözemediği sorunları bile bir muska ile çözebilen yetenekte insanlarımız var… Ot ve bitkilerle derman dağıtan Marankilerimiz, Ömer Coşkun, Mustafa Eraslanlarımız var… Onların sayesinde tedavi olamayan hasta kalmadı…

Karaciğer, böbrek, damar tıkanıklığı, bağırsak rahatsızlığı gibi organ yakınmaları olanlara verilen otlar ve sular bazen diğer organlara ters etki yapabiliyor… Örneğin mide kanseri için verilen içeriği ve formülü bilinmeyen sıvı böbrek yetmezliği yapabiliyor veya akciğer hastalığını tedavi için verilen ne idüğü belli olmayan karışımın karaciğeri bozabiliyor veya kanamalara neden olabiliyor. Olsun… Olacak tabi… Önemli olan esas hastalığına iyi geliyor mu.? Siz ona bakın…

Ot ve bitkicilerden başka başımıza bir de hacamatçılar çıktı… Kurultay bile yapabilen bu işini bilen insanlar Allaha şükür halkı güzel tokatlamaya başladılar… Onlara dur diyecek bir merci de yok… Hacamat nedir? Ne amaçla yapılır? İnternete girip bilgi edinirseniz, bu her derde her ağrıya deva olan işin yaptırılmasının gerekli olduğu kanaatine sahip olursunuz ve hemen hacamatçı aramaya başlarsınız… Üstelik bu her derde deva, dolaşımı artırıyor, bağırsakların çalışmasını düzenliyor, kemik iliğinin çalışmasını artırıyor, sinir bozukluklarını düzeltiyor… Nelere derman olmuyor ki mübarek…

Bu işlemin Sünnet olduğunu bu nedenle de yapılmasının sevap olacağını da devamlı söylemeyi de ihmal etmiyorlar… Ayıptır… Bari bu dolandırıcılığınızda Peygamber efendimizi ve İslâmiyeti kullanmayın… Sevgili Peygamberimiz (SAV) sağlığında bu işlemi yaptırmış olabilir de… Doğrudur da… Ama Peygamber efendimiz bu gün yaşamış olsaydı bu tıp bilgisi ortamında bunun yapılmasını önerir miydi? Peygamber Efendimiz döneminde at ve deve vardı … Ahali bunlara biniyordu… Bir yasaklama da yoktu… O zaman uçak yoktu ve Peygamber efendimiz hiç uçağa binmemişti… Şimdi uçağa binenler sünnet olmayan bir şeyi yapmış olmuyor mu? Peygamber efendimiz döneminde diş temizliği için Misvak kullanılırdı… O dönemde diş fırçası ve diş macunu olsaydı Peygamber efendimiz kullanmaz mıydı? Lütfen biraz edepli olalım… Halkın sağlığı ile oynamayalım…

Vücudunun bazı yerlerini kestiğiniz ve kan emdiğiniz kişilere başta Hepatit-C, Hepatit-B olmak üzere birçok virüs ve mikro organizmayla bulaşmasına sebep oluyorsunuz. Siz sterilizasyon, asepsi, antisepsi, dezenfeksiyon gibi kavramların ne olduğunu biliyor musunuz? Mikropların ve virüslerin dış ortamda kaç dakika kaç saat veya kaç gün canlı kalabildiklerini biliyor musunuz? Nasıl bulaştıklarını ve bulaşma önlemlerinin ne olduğu size anlatıldı mı? Hangi sağlık okulunu bitirdiniz?

Şimdi size internette hacamat nasıl yapılır ve yararları nelerdir yazısını kopyalayacağım ve üzerinde açıklamalar yapacağım;

HACAMAT

” Bir kimse ayın onyedi, ondokuz ve yirmibirinde hacamat olursa her dertten şifa bulur. ” E. Davud Tıp H. 3861; Tirmizi Tıp H. 2051” Sıcaklar şiddetlenince, kan aldırmak suretiyle yardım isteyin. Zira kan yoğunlaşır da adamı hasta eder, hatta öldürür. ” (Râmûz el-Hadîs’ten)

Herhangi bir hastalıktan kurtulmak yada sağlığı korumak için vücudun belli bölgelerinden kan alma işlemine hacamat denir. Tıkanıklıkların ve en fazla zararlı maddelerin toplandığı belli bölgelerdeki ince damar ve kılcal damarlardan kan alınır.

Peygamberimizin tavsiye ettiği ve bizzat uyguladığı sünnetlerindendir.

Ameller niyetlere göre değer kazanır. Sünnete uymak niyetiyle ve bize emanet olan vücudumuzun sağlığına kavuşması için yaptırdığımız hacamat bir ibadet değeri taşır. Çünkü ibadetlerimizi ve diğer görevlerimizi ancak sağlıklı bir bedenle tam olarak yerine getirebiliriz.

Peygamberimiz (s.a.s)’in yaptığı ve yapılmasını tavsiye ettiği işlerin şüphesiz bir anlamı ve hikmeti vardır. Onun hayatı bizim için örnektir: “Andolsun Allah’ın Resulu’nde sizin için Allah’ı ve ahireti arzu eden ve Allah’ı çok anan kimseler için (uyulacak) en güzel bir örnek vardır” (el-Ahzâb 33/21).

Hz. Enes radiyallahu anh anlatiyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam boynunun iki tarafindaki damarlari ile iki omuzun arasindaki damardan hacamat olurdu.” Ebu Davud, Tibb 4, (3860); Tirmizi, Tibb 12, (2052); Ibnu Mace, Tibb 21, (3483).

”Miraçta; Ya Muhammed ( s.a.v ) ümmetine kan aldırmalarını emret. Kan aldırmada sizin için şifa vardır ” demeyen bir meleğe rastlamadım .” Tirmizi, Tibb 12, (2054).

”Aç karnına hacamat daha iyidir,aklı ve hafızayı ziyade eder.Bunda şifa ve bereket vardır.Tok karnına hacamat olmak derttir.”

”Hacamat olunuz,Cebrail (a.s ) bana o kadar tavsiye etti ki ,mutklaka gerekli olduğunu düşündüm.”

”En iyi ilaç şunlardır; Ağızdan içilen ilaç buruna çekilen damla, yürümek, kan aldırmak ve sülük takmak.”

”Tedavi olduğunuz şeylerin en hayırlısı hacamattır.” Buhâri, Tıb 13; Müslim, Musakat 62, 63; Ebû Dâvûd Nikâh 26, Tıb 3).

”Hacamat bütün hastalıklara şifadır.”

Zamanımızda kadın ,erkek ve çocukların büyük çoğunluğu,doğal olmayan suni, hormonlu, genetiği oynanmış yapay besinlerle beslenmektedirler. Dışarıdan aldığımız gıdalarda bolca tuz,şeker,doğal olmayan yağ ve çeşitli katkı maddeleri vardır. Bu besinleri tüketen insanlar için hacamat büyük bir ihtiyaçtır.

Yine peygamberimiz ”üç şeyde şifa vardır. Bal şerbeti içmekte, kan aldırmakta ve kızgın bir aletle dağlama yaptırmakta. Fakat ben dağlama yaptırmayı sevmem” buyurmuşlardır. Buhari Tıp 7/12, İ. Mace Tıp H. 3491, Müsned 1/246

HACAMATIN FAYDALARI NELERDİR?

1-Hacamatla kılcal damarlardaki tıkanıklıklar açılır.Vücudumuzda biriken pis kanı dışarı atmamızı sağlar.

2-Kandaki ve dokulardaki gaz ve toksinleri dışarı atarak, damarlardaki kan akımını canlandırır. Kan fazlalığından kurtarır.

3-Dokuların beslenmesini, kan üretiminin artmasını, sertliklerin ve ödemlerin kaybolmasını sağlar.

4-Kan üretimiyle görevli organları (kemik iliği, karaciğer, dalak) uyarır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir,vücuda direnç kazandırır.

5-Hastalıkları önler, ağrıları giderir. Kansızlık, bel tutulması, boyun tutulması, eklem ağrıları, baş ağrıları, kireçlenme, dalak, karaciğer hastalıkları, enfeksiyonlar, sinirsel, psikolojik olan hastalıkların tedavisinde, iç kanamayı durdurmada büyük yarar sağlar.

6-İdrarı söktürür, kabızlığı giderir, hayız kanının normal gelmesini sağlar, cild hastalıklarına şifa olur.

7-Baş ağrısı, baş dönmesi, yüksek tansiyona iyi gelir.

8-Varis, basur, idrar yolları ve böbrek hastalıklarına, hormon bozukluğuna iyi gelir.

9-Karın ağrısına, adet düzensizliğine, prostata, akciğer, kalp,pankreas ve safra kesesi hastalıklarına şifadır.

10-Çocuklarda sinir, huysuzluk, uyku düzensizliği, asabiyete iyi gelir.

11-Saça, göze ve göz kapağı rahatsızlıklarına, diş, dişeti ve burun rahatsızlıklarına faydalıdır.

12-Vücudun çeşitli bölgelerine uygulanan hacamatın, türlü türlü şifası vardır.

13-Hasta olanlara şifa bulmak için, sağlıklı olanlara sıhhatlerinin devamı için hacamat gereklidir.

HACAMAT NASIL YAPILIR?

Hacamat ehil kişiler tarafından, ayın belirli günlerine göre uygulanır. Yapacak kişi bu işin eğitimini almış, sağlıklı, ehil ve temiz çalışan biri olmalıdır. Hastalıklar hakkında bilgisi olmalı, hastalara uygulanacak yöntemi iyi bilmelidir.

Deri hafifçe bir neşter ile çizilir ve üzerine ağzı geniş bir cam kupa (eskiden bu işlem için boynuz kullanılırmış) kapatılarak emici gücün etkisi oluşturulur ve kirli kan vücuttan çıkarılır. Bu yöntem vücudun değişik yerlerine uygulanılmakta ve hasta organa yakın yerler özellikle tercih edilmektedir. Örneğin peygamberimiz baş ağrısından dolayı alnının her iki yanından, zehirlenmeden dolayı her iki omuz başı arasından, topuğundaki bir incinmeden dolayı da ayağının üzerinden kan aldırmıştır.

HACAMAT NE ZAMAN YAPILIR?

Hicri ayın 17, 19, 21. günlerinde özellikle pazartesi, salı, perşembe günleri yapılır. Çünkü bu dönem,vücuttaki tüm hayati kuvvetlerin harekete geçtiği,tüm zararlı maddelere baş kaldırdığı zamandır. Acil durumlarda pazar günü de uygulanabilir. Çarşamba,cuma ve cumartesi günlerinde asla hacamat yapılmaz. Hastanın durumuna göre ayın diğer tek sayılı gecelerinde de yapılabilir. Saat olarak en iyi zaman ise, güneşin doğuşundan sonraki 2. ve 3. saatlerdir.

HACAMAT OLACAK KİŞİNİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR

1- Kan aldıracak zamanı iyi kollamalıdır. Özellikle ilkbahar ve sonbaharda hacamat büyük yarar sağlar.

2-Kan aldıracak kişi yasak günlerde kan aldırmamalıdır.

3-Kanın sulanmasını sağlayacak ilaç, limon, kiraz vs…kullanmadan kan aldırılmalıdır.

4-Abdestsiz olarak ve adetli iken hacamat yaptırılmamalıdır.

5-Kan aldıracağı gün aç olmalıdır, oruç tutulması daha evladır.

6-Hacamat esnasında Ayetel Kürsi’yi okumak, bol bol salavat getirmek faydalıdır.

7-Hacamat esnasında boş konuşulmamalıdır.

8-Hacamattan sonra 2 saat yemek yenmemeli ve uyunmamalıdır.

9-Hacamat olduğu gün hayvansal gıda tüketilmemelidir.

10-Hacamat olduğu gün banyo yapılmamalıdır.

11-Hacamat olduktan sonra kesiklere dokunmadan kesiklerin kuruması beklenmelidir.

12-Kanı silmeye, antiseptik ilaç kullanmaya, merhem sürmeye ve bantlamaya gerek yoktur.

13-Kesikler üzerinde oluşan kabuklar kaldırılmamalı, yarayla oynanmamalıdır.

Evet hacamatla ilgili yazılan saçmalıkları okudunuz.

Hacamat nedir? Hacamat yukarıda sayılan etkilerin hepsini yapar mı? Asla böyle bir şey yoktur… Sadece kesilen ve kanı akıtılan yerin çevresindeki birikmiş laktik asiti vücuttan atar, yani vücuttaki metabolizma sonucu biriken ve ağrıya neden olan kirli kanın boşaltılmasını sağlar ki bu vücudun çok az bir kısmını kapsar… Eskiden dolaşım yetmezliği olan bölgelere sülük takılarak bu işlem yapılırdı… Yani bir çeşit sülük takma işlemidir diyebiliriz.

Sülük bulamazsanız o bölgeye uygulanacak 10-15 dakikalık masaj aynı işlevi görür… Masajla o bölgedeki kılcal damarlar genişletilerek kan dolaşımı ve o bölgeye gelen kan miktarı artarak laktik asit ve metabolizma artıkları dolaşımla böbrekler yoluyla vücuttan atılır…

Veya fizik tedavi ile o bölge ısıtılarak kan dolaşımı artırılır ve aynı sonuç elde edilir… Demek ki Hacamat yerine kullanılabilecek bir sürü yardımcı tedavi metodu vardır…

Ama hacamatçılar dini ve sünneti kullanarak sevabı olan hacamat yöntemini savunurlar…

Savunmak zorundalar çünkü milleti bu yöntemle soyarak cepleri para doluyor… Hacamatın organlarla, bağırsaklarla, kemik iliği ve tüm vücut sistemi ile hiç bir ilişkisi yoktur. Milleti kandırmak için uyduruk, gerçek dışı etkilerden bahsediyorlar..

Allah bu milleti akıllandırsın… Akıllandırsın ki belki bu fırsatçıların ve dolandırıcıların elinden kurtulurlar… Ama benim bu konuda pek umudum yok… Okumayan, sorgulamayan bir halk… İşin kolayına kaçarak şıhlara ve cemaat liderlerine biat ederek dünyasını geçiren bu yığın kitlesinden ne beklenebilir? Aman siz düşünmeyin, okumayın, çalışmayın… Sizin yerinize birileri düşünür ve okur… Siz cennetin kapısını aralayın, günah işlemeyin, namaz kılın, oruç tutun ama cebinizi doldurmayı ihmal etmeyin…. Bu konuda islami kurallara uymak zorunda değilsiniz… Kıyamet günü siz hesap vermeyeceksiniz… Allahım sizleri islah eylesin…

Yorumlar

1. Süleyman Özle

06 Haziran 2013, 7:56 AM

Allah Allah hala böyle saçmalıklar var mı…Bunlara izin veren makam neresi..? Diplomaları veya çalışma karneleri var mı..? Ne kadar enteresan.. Bilgilendik…Teşekkürler

2. hüseyin arslan

07 Haziran 2013, 11:04 AM

ne diploması ne karnesi :)) adamlar evlere servis yapıyorlar. batikonla şöyle bir temizleyip delmeye başlıyor.eczacı arkadaşım kafasını bile kazıttı hacamat yapılsın, daha faydalı bir bölgedir diye

3. Ahmet Kartalkanat

09 Haziran 2013, 9:31 PM

Sn. Dr Necmi Kurt böyle yazıları iyi yazıyor. Maranki ve ülkemizdeki Marankileri de sanırım o yazmıştı. Tebrikler hocam. Yanlız anlamadığım bir şey var o da yetki belgesi ve diploma olmaksızın bu işi nasıl yapıyorlar. Hasta yapılan bu işlemden zarar görür veya Mikrop kaparsa sorumlu kim oluyor. Şimdiye kadar hasta veya hasta sahibi hiç şikayetçi oldu m? yoksa hak aramayı sadece hekimlerde mi yapıyorlar. Doğrusu ilginç geldi bana ve internette araştırmaya geçtim bile. Selam ve saygılarımla

Derya

10 Haziran 2013, 4:47 AM

Ahmet Hocam merhaba, benden de saygılar.

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim, Necmi Beye ilettim. Derya

4. Necmi Kurt

10 Haziran 2013, 9:57 AM

Sn Derya beyin bana mail atmasıyla küçük bir açıklama yapma gereği duydum, Sn Ahmet Kartalkanat beyin ve diğer yorumcuların merak ettikleri konuların cevabını vermeye çalışacağım.Hacamatçıların herhangi bir diploma veya yetki belgeleri yoktur.Buna rağmen sanki yasal bir iş yapıyorlarmış gibi hemen dernek kurma faaliyetine geçmişler…İnternet ortamında İngilterede bilim adamlarının güya kanıta dayalı olarak hacamatı kabul ettiklerine dair uydurma bir haber de yaymayı ihmal etmemişler…O yazı tamamen uyduruk ve isimlerin de Asya ve uzakdoğu ülkelerinden alındığını görürsünüz..Yzımda da belirttiğim gibi Bardak veya diğer adıyla kupa çekmeden farksız bir işlemdir ..Üstelikte cildi keserek insanlara zarar da vermektedirler..Bel ağrıları,diz ağrıları,barsak çalışmaları,diyabet ve endokrin organlkarın çalışmalarını düzenlemekle hiç bir ilişkisi yoktur..Sağlık Müdürlükleri ve Sağlık Bakanlığının konunun üzerine gitmesi gerekir ..İlginize teşekkürler

5. Hüseyin DULAY

12 Haziran 2013, 11:34 AM

DEĞERLİ HOCAM BİLGİLENDİRMELERİN İÇİN ELİNİZE BEYNİNİZE SAĞLIK.SAĞLIK BAKANLIĞI VE SAĞLIK KURUMLARI DERHAL HAREKETE GEÇMELİ VE BU SAĞLIK DÜŞMANLARININ CANINI YAKMALI.GEÇENLERDE BENİM HANIM 130 TL ÖDETİPKARGO İLE DOĞAL ÜRÜNLERDEN ÜRETİLEN VÜCADDAKİ TÜM PİSLİKLERİ TEMİZLEYEN PROSTAT TEDAVİSİNİ YAPAN HAP ALDIM 20 GÜN SONRA ZIMBA GİBİ OLACAĞIMI SÖYLEDİ.21.GÜNDE YÜRÜYEMEZ HALE GELDİM.BİZİM GİBİ SAFLAR OLDUĞU MÜDDETCE DAHA ÇOK HACAMAT,HACAMATÇILAR VE HACİVATLAR ÇIKAAR DİKKAT……

6. Hatice Yazdıç

12 Haziran 2013, 3:37 PM

Çok ilginç..Bana da yapılmasını önermişlerdi.Her şeye iyi geldiği söylenmişti..İnternet ortamına girerseniz çok sevdalısı olduğunu görürsünüz..Kan yapımı için iyi geldiği söylenmişti..Neyse ki yaptırmamışım

7. Hüseyin Dulay

12 Haziran 2013, 4:13 PM

TEBRİKLER HOCAM BUNLARLA MÜCADELE EDİLMESSE DAHA ÇOK HACAMAT,HACAMATCILARVE HACİVATLAR ÇIKAR İLGİLİLERİ GÖREVLERİNE DAVET EDİYORUM.

8. Arzu Öz

12 Haziran 2013, 8:32 PM

Sayın Doc.Dr. Necmi Kurt yine çok güzel …ellerinize SAĞLIK..

Konu hakkında internette araştırdım…durum VAHİMMMMMM……….

HACAMAT İLE ŞİFA BULANLAR SAYFASINDAN BİR YORUMMMMM:

Hacamat ile Şifa Bulanlar Yorum VE Forum,,,

nigar On 05 Şubat 2013 at 2:43 PM

arkadaşlar hacamat manewi rahatsızlıklarada çok iyi geliyor.bi dnem karabasanlar kabuslar peşimi bırakmıyordu hacamt yaptırdım ALLAHIN İZNİYLE bişycğim kalmadı…efendmiz s.a.v in sünnetının izini wcudunuzda taşıyor olmak bile yetiyo insana…fiemanillah!

9. Murat Topaloğlu

13 Haziran 2013, 5:41 PM

Sayın Necmi Hocam konuyu çok güzel açıklamış, ilgili kurumların gereğini yapması ve bu sağlıksız ortamlarda sağlıksız ve yeterli sterilsiz aletlerle yapılan bu işlemin tamamen ortadan kaldırılmasıdır.

Saygılar…

10. Mehmet KIRMAZ

17 Haziran 2013, 7:30 PM

Bu tür safsatalara halkımızın aldanmasına üzülüyorum. Evet sahabe döneminde bu tür tedaviler olabilir fakat sahtekarlığın kol gezdiği bu dönmede böyle bir şey yapacak düzgün bir Müslüman bulunabileceğine inanmıyor ve bu insanların bir sülük kadar akla, his ve duyguya sahip olacağınıda sanmıyorum. Sayın Necmi Hocam konuyu çok güzel açıklamış, ilgili kurumların gereğini yapması ve bu sağlıksız ortamlarda sağlıksız ve yeterli sterilsiz aletlerle yapılan bu işlemin tamamen ortadan kaldırılmasıdır.

Saygılar…

11. Semih Yıldız

06 Kasım 2014, 8:45 AM

Merhaba Necmi Hocam, küçük bir vantuzu şaka amaçlı alnıma takıp 5 dk. kadar bekledikten sonra o bölgede kan toplandı. Daha sonra eşim bunun hacamat denilen işlem olduğunu söyledi. Aradan 1 gün geçmesine rağmen biriken kan dağılmayınca bu hacamatın ne olduğunu araştırmaya koyuldum ve blogunuzla karşılaştım. Bu komik ve tuhaf durumdan kurtulmamın bir yolu var mı? İsterseniz alnımın fotoğrafını da çektim, gönderebilirim. Teşekkürler…

Son Paylaşımlar