Kanayan Peptik Ülserde En İyi PPI Rejimi

Cochrane derleme özeti

Mide ve duodenumdaki ülser kanamaları olağan ve ciddi bir tıbbi acil durumdur. Bu ülserlere anti-enflamatuar ilaç kullanımı ya da midenin H. pylori ile kronik enfeksiyonu neden olur. Bu kanamalar genellikle kan kusma ya da siyah dışkı çıkarma şeklinde ortaya çıkar. Proton pompası inhibitörleriyle tedavinin bu hastalarda faydalı olduğu daha önce gösterildi. Ancak bu durumlardaki en iyi doz ve verilme yolu tartılmalı.

Erişebildiğimiz tüm araştırmalardı sistematik olarak derledik ve en iyi doz ve verilme yolunun henüz belirlenemediğini bulduk. Sonuçlarımız ölümler, yeniden kanama atakları, acil ameliyat ve tekrar endoskopik tedavi ihtiyacıyla ilgili olarak yüksek İV PPI dozlarının daha düşük oral ya da İV dozlardan da az, fazla ya da eşit derecede etkili olup olmadığının belirsiz olduğunu gösteriyor.

Kaynak

Neumann I, Letelier LM, Rada G, Claro J, Martin J, Howden CW, Yuan Y, Leontiadis GI. Comparison of different regimens of proton pump inhibitors for acute peptic ulcer bleeding. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 6. Art. No.: CD007999. DOI: 10.1002/14651858.CD007999.pub2

Orijinal özet için: Mide Kanaması PPI

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv