Gebelik Ve Öncesinde Klinik Ve Subklinik Hipotiroidiye Müdahale

Cochrane derleme özeti

Tiroid bezi gırtlak bölgesinde yer alan kelebek şeklinde bir bezdir, tiroid hormonu üretir. Tiroid hormonu vücutta enerji üretimine, vücut temperatürünün düzenlenmesine ve başka organların işlevine yardım eder.

Hipotiroidi, tiroid hormonu eksikliğidir, nispeten olağan rastlanır. Yorgunluk, kabızlık, kas krampları ve zayıflığı, saç kaybı, deri kuruması, soğuğa intolerans, depresyon ve kilo alımına neden olabilir. Tedavisi levotiroksinle yapılır.

Selenyum selenoproteinlerin ifadesini değiştiren bir eser elementtir. Bunlar antioksidan eylem gösterir ve otoimmün tiroiditte tiroid iltihabını azaltıcı görünen maddelerdir. Subklinik hipotiroidisi olan gebelerde tiroid hormonu düzeyleri anormal olur ve belirti göstermeyebilir. Bu gebelerde düşük, pre-eklampsi ve bebekte nöropsikolojik gelişim bozulmasıyla birlikte erken doğum riskleri yüksektir.

362 hipotiroidili kadınla yapılan 4 randomize kontrollü araştırma belirledik. Bir araştırmada, tiroid oto-antikorları mevcut ve tiroid hormonu düzeyi normal 115 kadında levotiroksin, tedavi yapılmamasına kıyasla erken doğum riskini net olarak %72 azalttı. Pre-eklampsi gelişme riski azalmadı ancak düşüklerde azalma yönünde bir eğilim vardı.

Otoimmün hipotiroidisi olan 169 kadınla yapılan bir çalışmada selenyum takviyesi erken doğum oranını veya pre-eklampsiyi azaltmadı, ancak tiroid bezinde ortayla şiddetli arası iltihabı ve doğumdan sonra tiroid fonksiyon bozukluğunu azaltıyor göründü.

Üçüncü ve dördüncü araştırmalarda farklı dozda levotiroksinin, tiroid hormonu düzeylerine etkisi incelendi.

Levotiroksin belirti veren hipotiroidide yerleşik bir tedavi ancak belirti vermeyen hipotiroidi hastalarına da fayda sağlıyor.

Selenyum da hipotiroidili kadınlar için umut veriyor ancak daha fazla araştırma gerekli.

Kaynak

Reid SM, Middleton P, Cossich MC, Crowther CA, Bain E. Interventions for clinical and subclinical hypothyroidism pre-pregnancy and during pregnancy. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 5. Art. No.: CD007752. DOI: 10.1002/14651858.CD007752.pub3

Orijinal özet için: Hipotiroidili Gebeye Tiroid Hormonu

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv