Erişkin Alkol Yoksunluğu Sendromu Korunma ve Tedavisinde Magnezyum

Cochrane derleme özeti

Alkol yoksunluğu sendromu (AYS), uzun süre alkol kullanan kişide alkol tüketiminin bırakılması ya da azaltılması esnasında yaşanan belirtilerdir. AYS belirtileri arasında uykusuzluk, tremor, anksiyete, baş ağrısı, aşırı terleme ve iştah azalması bulunur. Bazı araştırmalar AYS ile birlikte kan magnezyum düzeyinde düşme olduğunu gösteriyor. Magnezyum merkezi sinir sisteminin uyarılabilirliğini azaltmada bir rol oynayabildiğinden, bazı araştırmacılar düşük magnezyum düzeyinin merkezi sinir sistemini aşırı uyarılabilir hale getirerek AYS belirtilerine neden olabileceğine inanır. Bu nedenle birçok AYS tedavi protokolünde magnezyum takviyesi tavsiye edilir.

Derlememiz magnezyum takviyesinin erişkinlerde AYS’yi önleyip önlemediği ya da bu sendromu tedavi edip etmediğini belirlemeyi amaçlıyor. Toplam 317 katılımcıyla yapılan 4 araştırmayı derledik. Derlememizde erişkinlerde AYS’yi önlemek ya da tedavi etmek için magnezyum takviyesi kullanmanın fayda ve zararları hakkında yeterli kanıt olmadığı belirlendi.

Kaynak

Sarai M, Tejani AM, Chan AHill Wah, Kuo I, Li J. Magnesium for alcohol withdrawal. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 6. Art. No.: CD008358. DOI: 10.1002/14651858.CD008358.pub2

Oriijinal özet için: Alkol Yoksunluğunda Magnezyum

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv