Kalp Cerrahisinde Epidural Analjezi

Cochrane derleme özeti

Kalp cerrahisinde torakal epidural analjezi (TEA) kullanımı tartışmalı. TEA yüksek düzeyde ağrı giderme sağlar ve kalp cerrahisi ile ilişkili bazı ters etkilerin bir kısmını azaltabilir. Bu potansiyel faydalarının yanı sıra TEA’nın epidural boşluğa kanamaya neden olabileceğine dair yaygın bir korku var.

Elektif kalp cerrahisine giren hastalarda tek başına genel anesteziyi (GA); GA + epidural analjezi ile majör komplikasyonlar açısından kıyaslayan tıbbi araştırmaları derledik. Bulunan 5035 başlık içinden kriterlerimize uyan 31 yayın belirlendi. Yayınlanan araştırmalarda 1578’i GA, 1469’u GA ve TEA yapılan toplam 3047 hastanın bilgileri raporlandı.

Ölüm, kalp krizi ve felç riskleri istatistiksel anlamlı değildi ancak analizimiz aritmi ve akciğer komplikasyonları riskinde istatistiksel anlamlı azalmalar gösterdi. Buna rağmen bulguların dikkatle görülmesi gerekir. Mortalite, felç veya miyokart enfarktüsünde yeterince büyük ve istatistiksel anlamlı etki olmadığından ve bunun yanında riskler de belirsiz olduğundan kalp cerrahisinde epidural analjezi tartışmalı kalmaya devam ediyor.

Kaynak

Svircevic V, Passier MM, Nierich AP, van Dijk D, Kalkman CJ, van der Heijden GJ. Epidural analgesia for cardiac surgery. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 6. Art. No.: CD006715. DOI: 10.1002/14651858.CD006715.pub2

Orijinal özet için: Kalp Ameliyatında Epidural

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv