Varis Ameliyatında Turnike Kullanımı

Cochrane derleme özeti

Variköz venler, cilt altında gözle görülen genişlemiş damarlardır. Normal venlerde valfler kanı tek doğrultuda, yukarı doğru akışını sağlar. Variköz venler kusurlu çalışır, kan ters yönde akarak göllenir ve damar genişler. Bu bacaklarda ağrı, kaşıntı ve kozmetik görünümde bozulmaya neden olur. Tedavi için hastalar kompresyon çorabı giyebilir ya da venleri kapatmak için tahriş edici maddeler enjekte edilebilir veya bu venler ameliyatla çıkarılabilir. Ameliyatta, özellikle iki bacak aynı seansta ameliyat edilirse büyük kan kaybı potansiyeli vardır. Ameliyatta üst bacağa konan turnikeler kan kaybını azaltmada fayda sağlayabilir.

Bu derlemede varis ameliyatında turnike kullanıldığında kaybedilen kan miktarının net bir şekilde azaldığı bulundu, ameliyat süresinde ve ters olaylarda artış olmadı ve ameliyat sonrasında hastanın bildirdiği ağrı ve aktivitede değişim olmadı.

Bu derlemeye turnike kullanımına ve kullanılmamasına randomize edilen toplam 176 erkek ve kadın hastayla yapılan 3 araştırma dâhil edildi. Üç araştırma da Birleşik Krallıkta 1989 ile 2000 yılları arasında yapıldı. Turnike kullanılmayan hastalar daha geniş bir dağılım alanı gösteren miktarlarda kan kaybetti ve üst sınırda yer alan hastalarda kayıp miktarı ciddi oldu.

Kan kaybında azalma aynı zamanda ameliyat sonrasında görülen ekimozda da azalma sağlayabilir ancak bu sadece 50 katılımcılı bir araştırmada incelendi. Turnike kullanımıyla ekimoz görülen alanda net bir azalma sağlandı.

Araştırmalarda turnike kullanımıyla yapılan ameliyatın, özellikle yaşlılarda sinir hasarı ya da arter yaralanması gibi daha nadir komplikasyonlarını belirlemek için yeterli sayıda katılımcı yoktu.

Kaynak

Rigby KA, Palfreyman SJ, Beverley C, Michaels JA. Surgery for varicose veins: use of tourniquet. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 6. Art. No.: CD001486. DOI: 10.1002/14651858.CD001486.pub2

Orijinal özet için: Varis Ameliyatında Turnike

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv