Diyabetik Ayak Ülserlerini İyileştirmede Köpüklü Pansumanlar

Cochrane derleme özeti

Diyabet kan şekerinin yükselmesine neden olan ve Birleşik Krallıkta 2.8 milyon kadar insanı (nüfusun yaklaşık %4.3’ü) etkileyen olağan bir rahatsızlık. Diyabetli hastalarda ayak ülserlerinin bakımında pansumanlar yaygın olarak kullanılıyor. Kullanılabilecek birçok değişik tipte pansuman var ve maliyetleri çok değişken.

Mevcut derlemeler diyabetli hastaların ayak ülserlerini iyileştirmede bir tipte pansumanın diğerlerinden daha etkili olduğuna dair kanıt bulamadı. 157 katılımcılı bu derlemede de köpüklü pansumanlarının diyabetik ayak ülserlerini iyileştirmede başka tip pansumanlardan daha iyi olduğunu gösteren araştırma kanıtı olmadığı konfirme edildi. Herhangi bir yara pansumanının seçiminde güncel kararların maliyet ve her tipte pansumanın örneğin yara akıntısı bakımı gibi faydalı bakım özelliklerine dayanması gerekir.

Kaynak

Dumville JC, Deshpande S, O'Meara S, Speak K. Foam dressings for healing diabetic foot ulcers. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 6. Art. No.: CD009111. DOI: 10.1002/14651858.CD009111.pub3

Orijinal özet için: Diyabetik Ayakta Köpük

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv