Akciğer Kanseri Taramaları

Cochrane derleme özeti

Akciğer kanseri batı dünyasında kanserle ilişkili ölümlerin baş nedenidir. Gelişimi 20 yıl kadar alır ve bilinen bir nedeni sigara kullanımı. Çoğu akciğer kanseri gelişiminin erken döneminde bulunamıyor. Hastalık riski yüksek olanlar için tarama önerilir.

Bu hastalıktan ameliyat olan ve ölen hasta sayısının değişim değişmediğini görmek için erken tanı koymak amacıyla balgam testi, röntgen ve bilgisayarlı tomografi (BT) gibi tanı yöntemleri araştırıldı. Bu derlemede toplam 453 965 katılımcıyla yapılan 9 araştırmanın kanıtları incelendi ve göğüs röntgeni ve balgam testiyle erken taramanın akciğer kanserinden ölen hasta sayısını azaltmadığı bulundu.

Bir büyük araştırmada düşük doz göğüs BT’siyle taramanın akciğer kanserinden ölen hasta sayısını azalttığı bulundu ancak bu çalışmaya sadece çok yüksek riskli sigara içicileri ve eski içiciler alındı. Bunun yanında, BT muayenesiyle birlikte çok sayıda yalancı pozitif sonuç da görülüyor ve; akciğer kanseri bulunan ve tedavi edilen ancak tedavi edilmese de yaşam boyu kanserin ilerleyip ölüme neden olamayacağı hastalar da var. Kanser riski daha düşük kişilerde BT taramasının rölatif fayda ve zararları hakkında daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Kaynak

Manser R, Lethaby A, Irving LB, Stone C, Byrnes G, Abramson MJ, Campbell D. Screening for lung cancer. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 6. Art. No.: CD001991. DOI: 10.1002/14651858.CD001991.pub3

Orijinal özet için: Akciğer Kanseri Taraması

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv