Kalp Damar Hastalıklarından Korunmada Yeşil Ve Siyah Çay

Cochrane derleme özeti

Kalp damar hastalıkları dünya çapında bir sağlık külfetidir. Ancak KDH riskinin, diyet, gibi değiştirilebilen birkaç risk faktörünü değiştirerek azaltılabileceği düşünülür, buna çay içmek de dâhildir. Bu derlemede sağlıklı erişkinler ve KDH riski yüksek olanlarda, yeşil, siyah ve yeşil/siyah çay ekstrelerinin etkinliği değerlendirildi.

Toplam 11 araştırma bulduk. 5 çalışmada siyah çay yedisinde de yeşil çay müdahaleleri incelendi. Yeşil ve siyah çay müdahalelerinde dozaj ve formda (içecek, kapsül ve tablet), farklar vardı. Müdahale süreleri de 3 ile 6 ay arasında değişkendi. 5 çalışmada ters olaylar raporlandı. Bunlar arasında prostat kanseri tanısı, influenzadan yatış, apandisit ve retina dekolmanı yer alıyor; bunların müdahaleyle ilişkili olması muhtemel değil.

Sonuçlar siyah ve yeşil çayın lipid düzeyleri ve kan basıncına faydalı etkisi olduğunu gösterdi ancak bu sonuç kayırma hatası riski olan ve az sayıda çalışmayı temel alıyor.

Her iki tip çay için de analiz yapıldı ve LDL kolesterol ve kan basıncına faydalı etkiler gösterdi ancak yine bu da kayırma hatası riski olan birkaç çalışmaya dayanıyor. Güncel olarak, derlenen az sayıda çalışma yeşil ve siyah çayın kan basıncı ve lipid düzeyine bazı faydalarını gösteriyor ancak bunu konfirme etmek için kayırma hatası riski düşük, daha uzun süreli daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Kaynak

Hartley L, Flowers N, Holmes J, Clarke A, Stranges S, Hooper L, Rees K. Green and black tea for the primary prevention of cardiovascular disease. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 6. Art. No.: CD009934. DOI: 10.1002/14651858.CD009934.pub2

Orijinal özet için: Kalp İçin Yeşil Ve Siyah Çay

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar