Felçte Koloni Stimülan Faktörler

Cochrane derleme özeti

Koloni stimülan (uyarıcı) faktörler; eritropoetin, granülosit koloni stimülan faktörü ve analogları gibi, dolaşan kan hücrelerinin kemik iliğinde üretimini kontrol eden doğal hormonlardır. Bazı koloni stimülan faktörler (KSF) kemik iliğinden kana kök hücre salgılanmasını da sağlar ki bu hücreler felç sonrası beyin dokularının tamiratında fayda sağlar. Felç deneylerinde, KSF’ler felcin neden olduğu malûliyeti önleme potansiyeli gösterdi. Bu analizde klinik araştırma verilerini kullanarak KSF’lerin yeni felç geçiren hastalarda sonuç ölçütlerine gösterdiği etkileri değerlendirdik. Toplam 1275 katılımcıyla yapılan 11 araştırma derlendi.

3 araştırmada, eritropoetinle (EPO) tedavi edilen hastalarda (782 katılımcı) daha yüksek ölüm oranları gözlendi; felç sonrası erken dönemde daha fazla EPO araştırması yapılıp yapılmayacağı şüpheli.

8 küçük araştırmaya alınan 548 katılımcıda kullanılan granülosit koloni stimülan faktörle felç sonrası iyileşme belirtileri gözlemlendi ve başka araştırmalar da sürüyor.

Halen yeni felç geçirmiş hastalarda KSF kullanımını destekleyen yetersiz kanıt var.

Kaynak

Bath PMW, Sprigg N, England T. Colony stimulating factors (including erythropoietin, granulocyte colony stimulating factor and analogues) for stroke. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 6. Art. No.: CD005207. DOI: 10.1002/14651858.CD005207.pub4

Orijinal özet için: Felçte Koloni Stimülan Faktör

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar