Erişkinlerin Migren Ataklarını Önlemede Gabapentin Veya Pregabalin

Cochrane derleme özeti

Epilepsi tedavisinde antiepileptikler denen çeşitli ilaçlar kullanılır. Birkaç yıldır bu ilaçların bazıları migren ataklarının önlenmesinde de kullanıldı. Bu derleme için episodik migrenli (ayda 15 günden az ağrı) 16 yaş ve üstü erişkinlerde gabapentin ve bununla ilişkili iki ilacın (pregebalin ve gabapentin enakarbil) etkisine dair kanıtları derledik. 15 Ocak 2013 tarihine kadar yayınlanan çalışmalar araştırıldı. Yayınlanmamış ve eskiden gizli olan üç ilaç şirketi araştırması raporunun yanı sıra beşi gabapentin ve biri gabapentin enakarbille ilgili, ikisinin de geniş bir doz ranjı içinde kullanıldığı 6 araştırma bulundu.

Çalışmalar ne gabapentin ne de gabapentin enakarbilin migren baş ağrılarının sıklığını azaltmada plasebodan daha etkili olmadığını gösterdi. Gabapentin sıklıkla yan etkilere, özellikle sersemlik ve uyuklamaya neden oldu. Pregabaline ilgili çalışma bulunamadı ve bu ilaçla ilgili araştırma yapılması gerekiyor.

Kaynak

Linde M, Mulleners WM, Chronicle EP, McCrory DC. Gabapentin or pregabalin for the prophylaxis of episodic migraine in adults. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 6. Art. No.: CD010609. DOI: 10.1002/14651858.CD010609

Orijinal özet için: Migren Krizi, Gabapentin ve Pregabalin

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar