Yetişkinlerde Fekal İnkontinens İçin Ameliyat

Çeviri: Hem. Gökşen Polat *

Cochrane derleme özeti

Dışkı tutmayı kontrol edememe yani fekal inkontinens malûliyet yaratan ve yaşlı kişilerde bakım evine yatışa ihtiyaç duyulan yaygın bir durum. Bağırsağın alt kısmı rektum veya anüs malformasyonu, nörolojik (sinir) hastalıkları veya doğum ya da ameliyat sırasında hasar dahil olmak üzere bir çok nedenle meydana gelebiliyor. Pelvis taban kas eğitimi, elektrik stimülasyonu, ilaçlar ve ameliyat gibi tedavileri var. Ameliyat seçilmiş gruplarda, özellikle anal kanal etrafındaki kas defektlerinin mekanik olarak düzeltilmesi mümkün olduğunda kullanılıyor.

Bu derlemede fekal inkontinenste bir cerrahi operasyon tipinin diğerine göre; veya başka tedavilerden daha iyi yada kötü olup olmadığını değerlendirmek için hala yeterli kanıt olmadığı bulundu. Ancak başlangıçta gözden geçirilmiş tekniklerin birçoğu şimdi artık genel kullanımda değil.

Kaynak

Brown SR, Wadhawan H, Nelson RL. Surgery for faecal incontinence in adults. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 7. Art. No.: CD001757. DOI: 10.1002/14651858.CD001757.pub4

Orijinal özet için: İnkontinens Ameliyat

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

* İzmir Katip Çelebi Ünv. İç Hastalıkları Hemşireliği Yüksek Lisans Öğrencisi

Son Paylaşımlar