Kalp Kapak Değişiminden Sonra Oral Antikoagülanlara Antiplatelet Eklemek Daha İyi mi?

Cochrane derleme özeti

Kalpe kapak nakli sonrasında nakledilen kapakta kan pıhtılaşmasını önlemek için sıklıkla oral antikoagülan kullanılır. Bu pıhtılar kapaktan geçen kan akışını bozabilir ya da pıhtı koparak felce neden olabilir. Kumadin gibi pıhtılaşma önleyiciler bu sonuçların riskini azaltır ve dikkatli izlem gerektirir. Aspirin gibi, plateletleri etkileyen ilaçlar tek başına etkili değildir ancak antikoagülanlara eklenmesi fayda sağlayabilir.

13 araştırmayla yapılan bu güncellemede oral antikoagülana antiplatelet eklemenin sade antikoagülandan daha etkili olduğu bulundu. Antikaogülanlara antiplatelet eklemek kanama riskini %50 kadar artırıyor. Ancak derlenen kanıtların genel kalitesi düşüktü, bu da çalışmaların yapıldığı dönemin yansıması olabilir (araştırma metodolojisinin daha geri olduğu 1970’ler ve 80’ler).

Kaynak

Massel DR, Little SH. Antiplatelet and anticoagulation for patients with prosthetic heart valves. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 7. Art. No.: CD003464. DOI: 10.1002/14651858.CD003464.pub2

Orijinal özet için: Antikoagülana Ek Antiplatelet

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar