İdrar Kaçıran Kadınlarda Pelvis Tabanı Kas Egzersizlerinde Vaginal Ağırlıklar

Cochrane derleme özeti

Öksürme, hapşırma veya egzersiz esnasında idrar kaçırmaya stres inkontinens denir kadınların olağan görülen bir problemidir. Bu özellikle doğum sonrasında görülür, bu dönemde üç kadından biri idrar kaçırır. Pelvis tabanı kaslarının egzersizi bu probleme karşı kullanılan en olağan tedavi şeklidir. Kadınların bu kaslara egzersiz yaptırabilmesinin bir yolu vagina içine koni şekilli ağrılıklar yerleştirmek ve dışarıya kaymasını önlemek için kaslarını kasmasını sağlamaktır.

Toplam 1806 kadın ile yürütülen 23 küçük çalışma bulundu. Bu çalışmaların sonuçları vaginal ağırlık kullanımının tedavi verilmemesine kıyasla daha iyi olduğunu tutarlı olarak gösterdi.

Vaginal ağrılıklar pelvis tabanı kaslarının ağırlıksız egzersizi, pelvis tabanının elektriksel uyarımı gibi başka tedavilerle kıyaslandığında tedaviler arasında net fark görülmedi. Bunun nedeni araştırmalardaki katılımcı sayısının azlığı olabilir ve tedavilerin etkinliğindeki herhangi bir farkın netleşmesi için daha yüksek sayıda katılımcı gerekebilir.

Bazı kadınlar ağırlıkları nahoş ve kullanımı zor bulduğu için tüm kadınlar için kullanışlı olmayabilir.

Stres inkontinensi olan çok sayıda kadın bu yöntemlerle şifa bulamaz bu nedenle araştırmalarda tedavi esnasında ve sonrasında yaşam kalitesinin değerlendirilmesi önemli, ancak bu az sayıda çalışmada yapıldı. Çalışmaların çoğu oldukça kısa süreliydi ve uzun vadede bu kadınlarda durumun ne olduğunu söylemek güç.

Kaynak

Herbison G, Dean N. Weighted vaginal cones for urinary incontinence. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 7. Art. No.: CD002114. DOI: 10.1002/14651858.CD002114.pub2

Orijinal özet için: İnkontinenste Vaginal Ağırlık Egzersizi

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv