Doğumda Lavman

Cochrane derleme özeti

Bilimsel araştırama kanıtları doğumun birinci aşamasında lavman kullanımını desteklemiyor.

Doğumda kadınlara lavman yapmak birçok ülkenin kurumlarındaki doğumhanelerde rutin uygulama oldu. Bazen kadınlar doğum esnasında dışkı kaçırır ve erken aşamada yapılan lavmanın bunu ve kadının sonradan yaşayacağı utancı azaltacağı düşünülür. Rektumun boşaltılmasının doğum esnasında bebeğe daha geniş bir yol sağlayacağı, doğum süresini kısaltacağı ve anne ve bebekte enfeksiyon ihtimalini azaltacağı da düşünülür. Ayrıca doğum sonrasında kadınlara kaygı veren barsak hareketlerini azaltacağı da öne sürüldü.

Öne sürülen dezavantajlar arasında da nahoş bir prosedür olması, doğumda ağrı artışına neden olması ve doğum esnasında su ve dışkı karışımı kaçırmaya neden olabilmesi ve potansiyel olarak enfeksiyon riskini artırması bulunuyor.

Bu derleme için toplam 1917 kadınla yapılan 4 araştırma belirlendi. Bu araştırmalarda gerek anne gerekse bebek için değerlendirilen sonuç ölçütlerinin herhangi birinde anlamlı fark bulunmadı. Ancak araştırmaların hiç birinde doğumda ağrı değerlendirilmedi ve nadir ters sonuçları değerlendirmek için veriler yetersizdi. Bu nedenle kanıtlar doğum esnasında rutin lavman kullanımının karşısında bulunuyor.

Kaynak

Reveiz L, Gaitán HG, Cuervo L. Enemas during labour. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 7. Art. No.: CD000330. DOI: 10.1002/14651858.CD000330.pub4

Orijinal özet için: Doğum Öncesi Lavman

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv