Çocuklarda Yatak Islatmaya Karşı Basit Tedaviler

Cochrane derleme özeti

Çocuklar altta yatan bir organik hastalık olmadan geceleri irade dışı idrar kaçırabilir. Sosyal problemler, kardeşlerin kızdırması ve öz saygıda düşme gibi psiko-sosyal iyilik sorunlarına neden olabilir. 5 yaşındaki çocukların %15-20 kadarı ve erişkinlerin %2 kadarını etkiler.

Çocukların kontrol kazanmasına yardım için basit davranışsal stratejiler arasında yıldız haritaları ve ödül sistemleri, sıvı kısıtlaması, mesane eğitimi, kaldırma ve uyandırma yer alır. Bunlar genellikle yatak ıslatmayı kontrol için ilk girişim olarak kullanılır ve profesyonel olmayan ortamda ailelerce uygulanabilir.

Derlemede 1643 çocukla yürütülen 16 araştırma bulundu. Çoğu basit tedavi tek ve küçük araştırmalarda çalışıldı ve kanıtların güvenilirliği düşük. Kuru geceleri ödüllendirmek (örneğin yıldız haritalarıyla), kaldırma ve uyandırma ve mesane eğitimi tedavi verilmemesinden daha etkili göründü. Ancak işe yaradığı bilinen işeme alarmı veya ilaç tedavisi gibi başka tedavilerle kıyaslandığında onlar kadar etkili değildi. Bir basit tedavi diğerlerinden daha etkili görünmüyor. Diğer yandan, bu basit tedavilerin yan etkisi veya güvenlik endişesi yok. Bu nedenle çocuklukta olağan görülen bu duruma karşı alarmlar ya da ilaçları denemeden evvel bu basit metotlar birinci seçenek olarak denenebilir.

Kaynak

Caldwell PHY, Nankivell G, Sureshkumar P. Simple behavioural interventions for nocturnal enuresis in children. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 7. Art. No.: CD003637. DOI: 10.1002/14651858.CD003637.pub3

Orijinal özet için: Çocuklarda Gece İşemesi

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv