SubfertiliteTedavisi Gören Kadınlarda Yumurtalık Kanseri Riskinde Artış Var mı?

Cochrane derleme özeti

Çeşitli tipte subfertilitelere karşı ovülasyonu uyaran ilaçlar erken 1960’lardan bu yana yaygın olarak kullanılıyor ve bu kullanım son yıllarda arttı. Subfertil kadınlar, tedavi sürecinde uzun süre ve yüksek dozlarda verilebilen bu ilaçlara sık maruz kalır. Bu ilaçların güvenlik potansiyeli ve kanserlere neden olma risk potansiyeli hakkında belirsizlik var.

Toplam 182 972 kadınla yapılan 25 araştırmaya dayanarak, fertilite ilaçlarıyla tedavi gören kadınlarda yumurtalık kanseri riskinin, bu ilaçlarla tedavi görmeyen subfertil kadınlara ya da genel popülasyona kıyasla arttığına dair kanıt bulamadık.

25 çalışmadan %5’i over kanseri riskinde bir artış gösterdi ancak bu çalışmalarda metodolojik kalite düşük olduğundan sonuçları kesin bir kanser risk sonucu çıkarmak için hiç güvenilir değil.

Fertilite ilaçlarıyla tedavi edilen kadınlarda yumurtalık kanseri riskinde artış olup olmadığını belirlemek için yüksek kalitede daha fazla araştırma çalışması gerekiyor.

Kaynak

Rizzuto I, Behrens RF, Smith LA. Risk of ovarian cancer in women treated with ovarian stimulating drugs for infertility. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 8. Art. No.: CD008215. DOI: 10.1002/14651858.CD008215.pub2

Orijinal özet için: Yumurtalık Kanseri Riski

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv