Kızamıklı Çocuklarda Komplikasyonları Önlemede Antibiyotikler

Cochrane derleme özeti

Kızmık virüs nedenli bir enfeksiyon hastalığıdır. Önleyebilen etkili bir aşısı var, bununla beraber her yıl dünyada 30 – 40 milyon insan kızamık oluyor. Kızamık her yıl 500 binden fazla ölüme de neden oluyor ve çocuklar arasındaki, aşıyla önlenebilen 1.7 milyondan fazla ölümün %44’ünden sorumlu. Kızamığın pnömoni, kulak enfeksiyonu, boğaz enfeksiyonu, ishal ve konjunktivit gibi komplikasyonları bulunuyor.

Güncel olarak, iki yaş altı çocuklarda bu komplikasyonların önlenmesi için iki doz A vitamini verilmesi tavsiye ediliyor. Kızamık sonrası komplikasyonları önlemek için bir diğer metot da antibiyotik vermektir. Bu derleme, kızamıklı çocuklara pnömoni, diğer hastalıklar ve mortaliteyi azaltmak için verilen antibiyotiklerin etkisini değerlendirmeyi hedefliyor.

Derlememize 2013 Mayısına kadar yapılan literatür taramasında bulunan, toplam 1263 çocukla yapılmış 7 kontrollü araştırma dâhil edildi. Sonuçlar antibiyotik verilen kızamıklı çocuklarda pnömoni, kulak enfeksiyonu ve tonsillit insidensinin düşük olduğunu gösterdi. Ancak konjunktivit ve gastro-enteritte fayda bulunmadı.

Çalışmalarda ilaç verilmesine bağlanabilecek büyük yan etkiler gözlenmedi. Çalışmaların birçoğu 50 yıl kadar önce yapılıp eski antibiyotikler kullanıldığı ve metodolojileri zayıf olduğundan, daha yeni antibiyotiklerle yapılacak randomize kontrollü araştırmalar gerekli.

Kaynak

Kabra SK, Lodha R. Antibiotics for preventing complications in children with measles. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 8. Art. No.: CD001477. DOI: 10.1002/14651858.CD001477.pub4

Orijinal özet için: Kızamık Tedavisinde Antibiyotik

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv