Kronik Bakteriyel Prostatite Karşı Müdahaleler

Cochrane derleme özeti

 

Kronik bakteriyel prostatit, (KBP) her yaştan erkekte bezin enfeksiyonu ve enflamasyonudur. İşemeyle ilgili olarak; rahatsızlık ve ağrı, sıklıkta artış ve sıkışma gibi problemlere veya mesaneyi boşaltma problemlerine neden olabilir. KBP’nin nedeni prostatı enfekte eden bakterilerdir. Bunlar cinsel yolla bulaşabilir. KBP’ye şifa sağlamak için, uzun süreli (4 hafta veya daha uzun) antibiyotik vermek gerekir, ancak her zaman kalıcı bir şifa garanti edilemez. KBP belirtilerini iyileştirmek için antibiyotikler başka ilaçlarla kombine edilebilir.

 

Bu derlemede siprofloksasin, levofloksasin, lomefloksasin, ofloksasin veya prulifloksasin gibi florokinolon grubu antibiyotiklerin KBP hastalarında benzer etki ve başarı oranları sağladığı bulundu. Eğer KBP’ye klamidya gibi atipik bakterilerin neden olduğundan şüphe edilirse, azitromisin gibi makrolit antibiyotiklerla siprofloksasine kıyasla daha iyi sonuçlar alınabiliyor. Yapılan çalışmaların bazılarının düşük kalitede olduğu ya da az sayıda katılımcı ile yapıldığını hesaba katmak gerekir. Yeni ilaçlara ya da güncel olarak yazılan antibiyotiklerin optimal dozlarına odaklanan daha fazla çalışma yapılması gerekiyor.

 

Kaynak

Perletti G, Marras E, Wagenlehner FME, Magri V. Antimicrobial therapy for chronic bacterial prostatitis. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 8. Art. No.: CD009071. DOI: 10.1002/14651858.CD009071.pub2

 

Orijinal özet için: Kronik Prostatitte Antibiyotik

 

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Please reload

Son Paylaşımlar
Please reload

Arşiv
Please reload

© 2023 by Natural Remedies. Proudly created with Wix.com

  • b-facebook
  • Twitter Round
  • b-googleplus