Doğum İndüksiyonunda Akupunktur

Cochrane derleme özeti

Doğum indüksiyonunda akupunkturun etkisini gösteren kanıtlar yetersiz.

Bazen anne veya bebekle ilgili güvenlik kaygıları nedeniyle doğumu yapay olarak başlatmak (doğum indüksiyonu) gerekir. Gebelik riskli hale geldiğinde indüksiyon olağandır. Serviksi hazırlamak ve doğumu indüklemek için çeşitli metotlar var. Bazı kadınlar gebelik ve doğumda, konvansiyonel tıbbi uygulamanın yanı sıra kullanılan tamamlayıcı tedaviler de arar.

Akupunkturda vücudun spesifik noktalarına batırılan iğneler serviksi olgunlaştırmak, doğum indüklemek ve doğum sancısını azaltmak için kullanılır. Bu derlemeye toplam 2220 kadından sağlanan bilgileri raporlayan 14 randomize kontrollü araştırma dâhil edildi. Akupunktur sahte akupunktura veya olağan bakıma karşı kıyaslandı. Çoğu araştırma Batı ülkelerinde, sadece ikisi Asya’da yapıldı. Bu tekniğin klinik etkinliğine dair kanıtlar kısıtlıydı. 24 saat içinde başarılan vaginal doğumlar, fetal kalp hızı değişimleriyle birlikte uterus aşırı uyarılması ve annede ciddi hastalık ve ölümleri raporlayan çalışma bulunmadı. Araştırmalarda farklı akupunktur noktaları, farklı sayıda tedavi ve farklı akupunktur metotları (manuel ya da elektrikli) kullanıldı. Daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Kaynak

Smith CA, Crowther CA, Grant SJ. Acupuncture for induction of labour. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 8. Art. No.: CD002962. DOI: 10.1002/14651858.CD002962.pub3

Orijinal özet için: Doğum İndüksiyonunda Akupunktur

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar