Şizofreninin Akut Fazında Haloperidol Dozu

Cochrane derleme özeti

Şizofreni hastaları olmayan sesler duyma, şeyler görme ve delüsyon gibi pozitif belirtiler ve yorgunluk, apati ve duygulanım kaybı gibi negatif belirtiler gösterir. Tedavide antipsikotik ilaçlar kullanılır. Şizofrenili hastalarda dünyada en yaygın kullanılan antipsikotik ilaçlardan biri haloperidoldür.

Haloperidol gibi antipsikotik ilaçları faydalarının hareket bozuklukları, kilo alımı, hareket kaybı ve bazen de diyabet ve kalp hastalığı gibi fiziksel hastalık ihtimali artışı gibi malûliyet verici yan etkilere neden olma eğilimine karşı tartılması gerekir. Bu yan etkiler, hastanın ilacı bırakmasına neden olabilir bu da nükslere ve hastaneye yatışlara yol açar. Bu nedenle haloperidolün, belirtileri kontrolde faydalı ve en az yan etkiye neden olan yani etkili ve tolere edilebilen bir dozunu bulabilmek önemli.

Bu derleme esas olarak şizofreni tedavisinde haloperidolün en iyi doz aralığını bulmayı amaçlıyor. Değişik dozları kıyaslayan 19 araştırma bulundu. 30 yıldır yapılan araştırmalara rağmen haloperidolün değişik dozlarıyla ilgili veriler az ve kötü raporlanmış. Bu, özellikle günümüzde şizofreni tedavisinde genel olarak kullanılan düşük dozlar için geçerli. Ancak haloperidolün düşük dozları yüksek dozlar kadar etkili olup daha az yan etki yapabilir. Bu derleme ayrıca yeni ilaçları haloperidolle kıyaslayan modern araştırmalarda haloperidole karşı önemli bir kayırma hatası olabileceğini gösteriyor. Sonuçlar karar verdirici değil ve küçük, kalitesi sınırlı ve kısa süreli araştırmalara dayanıyor.

Araştırmacılar hekimlerin günce 7.5 mg üzerinde dozlar yazarken sakıngan olmalarının ve hastaların yüksek dozlar almak istememesinin anlaşılabilir olduğuna dikkat çekiyor. Düşük dozların tolerabilitesi ve etkinliğini değerlendirmek için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. Haloperidolün düşük dozları yüksek dozlar kadar etkili olup daha az yan etki yapabilir.

Bu basit dilli özet Benjamin Grey tarafından yazıldı. Email: ben.gray@rethink.org.

Kaynak

Donnelly L, Rathbone J, Adams CE. Haloperidol dose for the acute phase of schizophrenia. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 8. Art. No.: CD001951. DOI: 10.1002/14651858.CD001951.pub2

Orijinal özet için: Şizofrenide Haloperidol

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar