Tip 2 Diyabette Tatlı Patates

Cochrane derleme özeti

Tatlı patates tropikal ve subtropikal bölgelerde yetişir ve bu kuşakların sebzeleri arasında an besleyicilerinden biridir. Asya pasifik, Afrika ve Kuzey Amerika ülkeleri mutfağında popüler olduğu gibi geleneksel tıpta da diyabet tedavisinde kullanılır. Bu sebzenin diyabet tedavisinde işe yaradığını gösteren yeterli tıbbi araştırma kanıtı olup olmadığını araştırdık. Bu derleme için toplam 140 katılımcıda plaseboya karşı kıyaslama yapan 3 randomize kontrollü araştırma bulundu. Tümü de çok düşük kalitedeydi.

122 katılımcılı iki araştırma, kan şeker seviyelerinin uzun vadeli kontrolünde glikolize hemoglobin (HbA1c) ölçümüne göre iyileşme gösterdi. 3-5 ay arası günde 4 gram tatlı patates tableti alan hastalarda 0.3% gibi orta derecede bir HbA1c düşmesi sağlandı. Tedavi süresi 6 haftayla 4 ay arasındaydı.

Çalışmalarda diyabetle ilişkili komplikasyonlar, herhangi bir nedenden ölüm, sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi, iyilik hali, işlevsel sonuç ölçütleri ve maliyet araştırılmadı. Ters etki olarak çoğunlukla hafif karın gerginliği ve ağrı görüldü. Tatlı patates ve preparatlarının çok çeşitleri var. Bu farklı preparatların kalitesini değerlendirmek ve diyabetik hastaların diyetinde farklı tatlı patates türlerinin kullanımını daha ileri değerlendirmek için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Kaynak

Ooi C, Loke S. Sweet potato for type 2 diabetes mellitus. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 9. Art. No.: CD009128. DOI: 10.1002/14651858.CD009128.pub3

Orijinal özet için: Diyabet İçin Tatlı Patates

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv