Aile Hekimliği Disiplinine ve Mesleki Güvencemize Tehditler Olması Şart mı? İmza Kampanyası


Dr. Emrah Kırımlı

1997 İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunuyum. 2002 yılında Marmara Üniversitesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı'nda uzmanlık eğitimimi tamamladım. TAHUD MYK, TAHUD İstanbul YK ve İSTAHED üyesiyim. Beykoz 5 No’lu Aile Sağlığı Merkezinde aile hekimi olarak çalışıyorum.

http://goo.gl/XwlB4s

Bir imza kampanyasına katıldım, sizlerin de katılmasını rica ediyorum.

Bakanımız gazetelere demeç verdi: Konuştuk, "hastalık üst sınırda olmazsa antibiyotik yazılmayacak, hastalar ‘şart mı’ diye soracak" diyor. Aynı demeçte "aile hekimlerine yerinde mecburi hizmetsiz uzmanlık eğitimi vereceğiz acilde ayda 2 gün 8 saat nöbet tutacaklar" diye bir açıklama da vardı. Vallaha henüz üst sınırda hasta olmadım sanıyorum ama yine de aklımdan geçiyor soruyorum; Sayın Bakanım aile hekimliğinin altına her hafta ayrı bir dinamit koymanız şart mı?

Misafir hasta bakmaya performans getirilmesi şart mı?

Acilde yeşil alan angaryasına boğulmamız şart mı?

Aile hekimliği disiplinini bitirmeniz şart mı?

Uzmanlık dayatması ile uzman-pratisyen çatışması yaratmanız şart mı?

EASM’leri aile hekimliği uzmanlarını meslektaşlarımızın gözünde iş tehdidi olarak göstermeniz şart mı?

Bilimle değil yönetmeliklerle KHK’larla sağlık hizmeti vermeye zorlanmamız şart mı?

Aile hekimliği uzmanıyım TAHUD YK üyesiyim. Asistan arkadaşlarımız yeni uzmanlarımız haklı olarak ve yine de kibarlıklarını koruyarak kızgınlıklarını öfkelerini ifade ediyorlar. Bakanın açıklaması TUS yerleştirme tercihlerinin son günlerine denk geldi. Bu açıklama sonrası sizce aile hekimliği uzmanlığına başlayanlar, asistan arkadaşlar ne yaparlar? Daha geçen hafta Gümüşhane Şirvan yolunda mecburi hizmette hayatını kaybeden arkadaşımızın dostları biz meslektaşları ne yaparız.

Bir uzaktan eğitim deniyor. Hiçbir şekilde eğitici ile temasın olmadığı AHUZEM usulü "koy videoyu rahvan gitsin, var mı var" ile uzmanlık mı olur?

"Uzmanlık peşinde koşmak istemiyorum ben zaten mesleki gelişimimi takip ediyorum, bu disiplinin ilkelerini biliyorum uyguluyorum" diyen arkadaşımıza "yok sen mecburisin ama bak mecburi hizmet yok" demenin manası nedir?

Uzun bir dert yanma oldu, bakanlığın bu son açıklanan planına karşı açılan karşı imza kampanyasına destek olunuz.

Ayrıca salı akşamı twitter’de @ailehekimligi adresinden çarşamba günü de 12.30′da Ankara’da desteğinizi bekliyorum.

Yardımınız için teşekkürler.

Son Paylaşımlar
Arşiv