Damar İçi Setlerin Optimal Değişim Sıklığı

Cochrane derleme özeti

Venöz ve arteryel kateterler, kan dolaşımı enfeksiyonlarına katkıda bulunabilir. Setlerin değişim planlamasına göre enfeksiyon oranları değişebilir.

Bu derleme, damar içi setlerin değişim sıklığıyla mikrobik kolonizasyon, kan enfeksiyonu ve ölüm oranları arasında bir ilişki olup olmadığını belirlemek için yapıldı.

CENTRAL, MEDLINE, CINAHL ve EMBASE veri tabanlarını 2012 Haziranına kadar taradık. Bu güncellemeye dahil edilmek üzere toplam 5001 katılımcıyla yapılan 16 araştırma bulundu.

Setleri daha sık değiştirmekle kan enfeksiyonu ihtimalinin daha fazla ya da az olduğunu gösteren kanıt bulunmadı, ancak derlenen araştırmaların kalitesi düşükle orta arasında.

Bazı kanıtlar, parenteral beslenme alan yeni doğanlarda set değişimi seyrek yapıldığında mortalitenin arttığını gösteriyor.

Kaynak

Ullman AJ, Cooke ML, Gillies D, Marsh NM, Daud A, McGrail MR, O'Riordan E, Rickard CM. Optimal timing for intravascular administration set replacement. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 9. Art. No.: CD003588. DOI: 10.1002/14651858.CD003588.pub3

Orijinal özet için: Damar Yolu Kaç Günde Değiştirilmeli

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar