Sağlık Bakanı 7 Bin Yunan Doktoru Türkiye’ye Çağırdı


Dr. İbrahim Sözen 1968 yılında İstanbul’da doğdu. Robert Kolej ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdi. Uzmanlık eğitimini ABD’de Yale Üniversitesinde yaptı. Uluslararası literatürde yayınlanmış 14 eseri ve bilimsel toplantılarda sunulmuş birçok bildirisi bulunuyor. İki eseri ABD’de ödüle layık görüldü. ABD’de 11 yıl çalıştıktan sonra 2004 yılında yurda döndü, 2008 yılına kadar Anadolu Sağlık Merkezi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü kuruculuğu ve hekimliğini; izleyerek 2010-2011 yılları arasında İçerenköy Bayındır Hastanesinde bölüm başkanlığı görevini yürüttü. 2008 yılından bu yana Çiftehavuzlardaki muayenehanesinde serbest çalışıyor.

Değerli meslektaşlarım, değerli oda yöneticilerimiz,

Bugün medyaya yansıyan haberde, Sağlık Bakanının Avrupa’da iş arayan 7 bin Yunan doktoru, Türkiye’ye çağırdığı yer alıyor.

Haberin linki budur: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/24992595.asp

Türkiye’de hekim emeğinin değersizleştirilmesine yönelik önemli adımlardan biri olan bu çağrıyı Türk hekimleri adına kınıyorum.

Bu çağrının sahibine sormak gerekir:

  1. Türk halkının bu doktor arkadaşlarla anlaşması için Yunanca kursları mı düzenleyeceksiniz?

  2. Bu doktorların yeterliliğini kim, hangi ölçütlere göre saptayacak?

  3. Ermenistan’dan 3 bin, Suriye’den 6 bin, İran’dan 8 bin doktor çağırmayı da düşünüyor musunuz?

Türkiye’de geçinemeyen, iş bulamayan, var olan iş olanakları ise, sürekli çıkartılan doktor aleyhtarı yönetmeliklerle günden güne daraltılan ve kısıtlanan binlerce hekim meslektaşımız varken, işsiz Yunan doktorlarını Türkiye’ye çağırmak, ne büyük bir Türk doktoru düşmanlığıdır?

İstanbul Tabip Odamızı ve TTB’yi acilen bu açıklamayı kınamaya ve protesto etmeye davet ediyorum.

Son Paylaşımlar