Astımda Beden Eğitimi

Çeviri: Hem. Gökşen Polat*

Cochrane derleme özeti

Bazı astımlılarda, egzersiz yaptıklarında astım belirtilerinin kötüleşmesi veya kondisyon eksiği gibi diğer nedenlerde egzersize tolerans düşük olabilir. Bu durum spor yapmalarını veya formda kalma çabalarını engelleyebilir. Astımlı kişiler için beden eğitimi programları fiziki yeterlilik, kas koordinasyonu ve güvenliğini geliştirmek amacıyla tasarlandı.

Bu araştırma derlemesinde astımlı katılımcılarda; koşu, jimnastik, bisiklete binme, yüzme, halter ve yürüme gibi egzersiz eğitimlerinin iyi tolere edildiği bulundu. Derlemede ayrıca beden eğitiminin kardiyo-pulmoner formu geliştirdiği ve sağlıkla ilişkili yaşam kalitesine bazı olumlu etkiler gösterdiği bulundu. Fakat, beden eğitiminin istirahatteki akciğer fonksiyonuna önemli bir etkisi yok. Özetle stabil astımlı kişilerin, kapasiteleri dahilinde düzenli egzersiz çalışmalarına belirtilerde kötüleşme korkusu olmadan katılmaya teşvik edilmesi gerekir.

Kaynak

Carson KV, Chandratilleke MG, Picot J, Brinn MP, Esterman AJ, Smith BJ. Physical training for asthma. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 9. Art. No.: CD001116. DOI: 10.1002/14651858.CD001116.pub4

Orijinal özet için: Astımda Beden Eğitimi

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

* İzmir Katip Çelebi Ünv. İç Hastalıkları Hemşireliği Yüksek Lisans Öğrencisi

Son Paylaşımlar
Arşiv