Erişkinde Akut Migren İçin Naproksen

Cochrane derleme özeti

Migren, çeşitli belirtiler gösteren karmaşık bir durum. Çoğu hastada ana özellik şiddetli baş ağrısıdır. Başka belirtiler arasında bulantı, kusma, görmede bozulma, ışık, ses ve kokulara karşı duyarlılık bulunur.

Migren baş ağrılarının tedavisinde steroid olmayan anti enflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) kullanılır, naproksen de bunlardan biri. 22 Mayıs 2013 tarihinde migren bağ ağrısında naproksen kullanılan klinik çalışmaları aradık. Toplam 2700 katılımcıyla yürütülen 6 iyi kalitede çalışma bulundu.

Naproksen erişkinlerde baş ağrısını gidermede plasebodan daha etkin bulundu ancak etki zayıftı. Orta ya da şiddetli ağrı tarif eden hastaların 10’undan iki kadarı (%17) iki saatin sonunda ağrıdan kurtuldu. Ancak bu plaseboyla 1/10 (%8) oranında görüldü. Naproksenle 10 hastadan 5 kadarında ağrı biraz iyileşirken plasebo alan 3’ünde iyileşti. Naproksen ibuprofen ve sumatriptan gibi bazı başka ilaçlar kadar iyi değil. 825 mg dozla daha fazla sersemlik, karıncalanma, uykusuzluk, bulantı, hazımsızlık, ağız kuruması ve karında rahatsızlık bildirildi. Bunlar genellikle hafifle orta arası şiddette olup nadiren ilacı bırakmaya neden oldu.

Bulduğumuz çalışmalarda naproksen 500 – 825 mg dozlarda migren tedavisi için iyi bir ilaç değil.

Kaynak

Law S, Derry S, Moore R. Naproxen with or without an antiemetic for acute migraine headaches in adults. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 10. Art. No.: CD009455. DOI: 10.1002/14651858.CD009455.pub2

Orijinal özet için: Migren Ve Naproksen

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv