Ayakta Çalışan Popülasyonda Venöz Kan Akımı Bozulmasından Korunma

Cochrane derleme özeti

Bacak venlerinde uzun süreli olarak zayıf kan akımı kronik venöz yetmezlik (KVY) olarak da bilinir. Bacak venleri kalbe yeterince kan dönüşü sağlayamaz ve bacaklarda kan basıncı artar. KVY ifadesi bacaklarda ağrılık hissi, kaşıntı, karıncalanma, kramp, ağrı, şişme, varisleşme, ciltte renk değişimleri, atrofi belirtileri ve venöz ülserleri kapsar.

KVY ciddi rahatsızlık yaratır ve bu da çalışma yetisine önemli bir etki yapar. Özellikle ayakta çalışması gereken insanlar arasında olağan görülür. Ayakta çalışanlarda KVY korunması için basınç çorapları, zemin yastıklanması, istirahat araları veya egzersiz gibi stratejiler önerildi. Bu derlemeye hemen hemen kesintisiz olarak uzun süreler ayakta çalışması gereken ve çalışma başlangıcında KVY belirtisi göstermeyen 19 uçuş görevlisi kadın katılımcıyla yapılan çapraz tasarımlı 1 çalışma dâhil edildi.

Araştırma bulguları kompresyon çoraplarının KVY ile birlikte görülen, bacakta ağrı, rahatsızlık, yorgunluk, şişme ve yorgunluk gibi belirtileri azalttığını gösterdi. Ancak bu çalışmalar küçük bir çalışmadan sağlandı. Erişilebilen araştırma sayısının çok az olması nedeniyle korunmada diğer ilaç dışı müdahalelerin etkinliğini değerlendiremiyoruz. Ayrıca herhangi bir müdahalenin yaşam kalitesini etkilediği ya da işten kalınan gün sayısı ve da çalışamama gibi durumları azaltma gibi bir ekonomik etki gösterdiğini öğrenemedik. Kesin olarak belirlenmiş bir ayakta çalışan popülasyonu için önerilen çok sayıda müdahaleyi araştıran daha fazla çalışma yapılması gerekiyor.

Kaynak

Robertson L, Yeoh S, Kolbach DN. Non-pharmacological interventions for preventing venous insufficiency in a standing worker population. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 10. Art. No.: CD006345. DOI: 10.1002/14651858.CD006345.pub3

Orijinal özet için: Ayakta Çalışma ve Dolaşım Koruma

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv