Bell Felcinde Ameliyat

Cochrane derleme özeti

 

Bell felci yüz kaslarının bilinen bir nedeni olmayan genellikte tek yanlı felcidir. Yüz siniri sinir sıkıştığı ya da şiştiğinde olur. Bu hastalar genellikle iyileşir ancak küçük bir grubu iyileşmez. Bazı cerrahlar siniri ameliyatla serbestleştirmenin iyileşmeyi sağlayacağını düşüncesindedir. Bu derlemede Bell felcinde tedavi verilmemesi, başka tip ameliyat, sahte tedavi ya da ilaç tedavisinde kıyasla ameliyatın etkilerini değerlendirdik.

 

Literatürde kapsamlı bir RKA taramasından sonra derlenmeye uygun, toplam 69 hastayla yapılan 2 araştırma bulduk. Etkinin temel ölçütü olarak 12 ayda felcin iyileşmesini seçtik. Bir çalışmada ameliyat steroid ilaçlarla ikincisinde tedavi yapılmamasıyla kıyaslandı. Birinci çalışmada 9 ayda sinir işlevinin geri kazanımı gruplar arasında benzer görüldü.

 

İkinci çalışmada müdahalenin bir yıl sonrasında ameliyat olan ve tedavi almayan gruplar arasında işlevin geri kazanımında fark görülmedi.

 

İlk çalışmada ameliyat olan gruptan bir hastada sonradan hafif işitme kaybı ve baş dönmesi görüldü.

 

Her iki çalışmada da sonuçları etkilemiş olabilecek kısıtlamalar vardı.

 

Bu derlemenin ilk versiyonu 2011 yılında yayınlandı ve 2012 Ekiminde yaptığımız güncellemede yeni araştırma bulamadık.

 

Derlememizde ancak çok düşük kalitede kanıtlar bulundu ve Bell felci olan hastalarda ameliyatın faydalı ya da zararlı olup olmadığına karar vermek için yetersiz. Bu felç genellikle tedavisiz iyileştiğinden ameliyatın rolü hakkında daha fazla araştırma yapılması muhtemel değil.

 

Kaynak 

McAllister K, Walker D, Donnan PT, Swan I. Surgical interventions for the early management of Bell's palsy. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 10. Art. No.: CD007468. DOI: 10.1002/14651858.CD007468.pub3

 

Orijinal özet için: Bell Felcinde Ameliyat

 

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Please reload

Son Paylaşımlar
Please reload

Arşiv
Please reload

© 2023 by Natural Remedies. Proudly created with Wix.com

  • b-facebook
  • Twitter Round
  • b-googleplus