Düşükleri Önlemede Progesteron

Cochrane derleme özeti

Gebeliğin ilk üç ayında başlanan progesteronun genel olarak düşükleri önlediğine dair randomize kontrollü araştırma kanıtı bulamadık.

Progestogen denen hormonlar uterusu yeni döllenmiş yumurtayı kabul ve muhafazaya hazırlar. Düşük yapan bazı kadınların gebeliğin erken döneminde yeterli progesteron üretemediği ve bu kadınlara progesteron takviyesi yapmanın düşükleri önleyebileceği önerildi.

Toplam 2158 kadınla yapılan 14 araştırmanın bu derlemesinde progesteronun düşükleri önleyebildiğine dair kanıt bulunmadı. Ne annede ne de bebekte ters etki insidensinde fark görülmedi. Ancak 3 ya da daha fazla düşük yapmış kadınların gebelikte progesteron tedavisinden fayda görebileceğine dair kanıt bulundu. Dört araştırma plaseboya ya da tedavi yapılmamasına kıyasla düşüklerde azalma gösterdi. Ancak bu çalışmaların metodolojik kaliteleri zayıf olduğundan bu sonuçların dikkatle yorumu gerekiyor. Progesteronun verilme yolları (oral, kas içi, vaginal) arasında plaseboya veya tedavi verilmemesine kıyasla fark bulunmadı. Önceden çok düşük yapmış kadınlardaki etkiyi ve fetal anomaliler üzerine olabilecek bir etkiyi daha netleştirmek için daha fazla araştırma gerekiyor ve bazıları sürmekte.

Kaynak

Haas DM, Ramsey PS. Progestogen for preventing miscarriage. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 10. Art. No.: CD003511. DOI: 10.1002/14651858.CD003511.pub3

Orijinal özet için: Düşüklere Karşı Progesteron

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar