Doğumun Üçüncü Aşamasında Koruyucu Oksitosin

Cochrane derleme özeti

Doğumdan sonra herhangi bir dozda rutin koruyucu oksitosin kan kaybını ergo alkaloidlerinden daha fazla azaltıyor ve yan etkiler daha az.

Doğumun üçüncü aşaması bebeğin ve plasentanın doğumları arasında geçen zamandır ancak komplikasyonlar plasenta çıkarıldıktan sonra da olabilir. Bu aşamadaki kan kaybı başka faktörlerin yanı sıra, uterus kaslarının ne kadar hızlı kasıldığı ve plasentanın uterus duvarından ne kadar hızlı ayrıldığına bağlıdır. Doğum sonrası (postpartum) kanama özellikle beslenmenin kötü ve tedaviye erişimin yetersiz olduğu yerlerde büyük bir problemdir. Toplam 10 806 kadınla yapılan 20 araştırmanın bu derlemesinde, uterusun kasılmasına fayda sağlamak için rutin profilaktik oksitosin kullanımının doğumun 3. aşamasında kaybedilen kan miktarını azaltabileceği bulundu. Kan kaybını önlemede oksitosin ergo alkaloidlerine kıyasla daha iyi ancak birlikte kullanıldıklarında daha fazla iyileşme görülmüyor. Tüm ülkelerde doğumun 3. aşamasında bu yöntemi hayata geçirmenin en iyi yolunu, en iyi dozu ve en iyi verilme yolunu bulmak için özellikle orta ve düşük gelirli ülkelerde daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Kaynak

Westhoff G, Cotter AM, Tolosa JE. Prophylactic oxytocin for the third stage of labour to prevent postpartum haemorrhage. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 10. Art. No.: CD001808. DOI: 10.1002/14651858.CD001808.pub2

Orijinal özet için: Doğum Sonrası Oksitosin

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv