Aile Hekimlerinin Hastanede Görevlendirilmesi


Dr. Emrah Kırımlı

1997 İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunuyum. 2002 yılında Marmara Üniversitesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı'nda uzmanlık eğitimimi tamamladım. TAHUD MYK, TAHUD İstanbul YK ve İSTAHED üyesiyim. Beykoz 5 No’lu Aile Sağlığı Merkezinde aile hekimi olarak çalışıyorum.

Aile hekimi sayısının artması hepimizin sağlığı için hayati önemdedir.

Dr. Emrah KIRIMLI’dan, milletvekillerine sunulmak üzere bir dilekçe ve bilgilendirme örneği:

"Bilimsel çalışmalar göstermiştir ki bir bölgede / ülkede aile hekimi sayısı artarsa, orada ölümler azalır; branş uzmanı sayısı artarsa, sağlık hizmeti hastanelerde verilirse sağlık göstergeleri olumsuz etkilenir ve ölümler artar.

Bir ülkede ne kadar çok aile hekimi ve aile hekimliği muayenesi varsa, kanserler o kadar erken yakalanır. Örneğin kadın doğum uzmanı sayısının artması kadın hastalıkları kanserlerinin erken tanı ve tedavisini değiştirmezken, aile hekimi sayısı arttıkça bu alandaki erken tanı ve tedavi oranları artar.

Branş uzmanlarınca ve hastanede verilen hizmetler kendi spesifik alanlarında "daha kaliteli" görünmekle birlikte gerçek hayatta toplum üzerinde böyle bir etkileri yoktur. Örneğin aile hekimleri üst solunum yolu enfeksiyonlarını kendileri tedavi ederse daha iyi sonuçlar alınırken, bu hastalar kulak burun boğaz uzmanlarına sevk edildiğinde ya da ebeveynleri tarafından götürüldüğünde çocukları daha kötü ve daha yüksek maliyetli bir sağlık sonucu beklemektedir.

Aile hekimi sayısı arttıkça kalp krizinden ölümler azalır, zatürreden ölümler azalır, kalp yetmezliği azalır, barsak kanserleri azalır, mide kanamaları azalır, ameliyatlar azalır, daha sağlıklı bebekler doğar, yeni doğan ölümleri azalır, yaşam uzar ve sağlıklı bir şekilde uzar. Tüm bunlar daha düşük maliyetle ve daha kaliteli şekilde, daha yüksek hasta memnuniyeti ile artar.

Buna rağmen son açıklanan 2012 sağlık istatistik yıllığı verilerine göre 2010 yılında 20.185 olan aile hekimi sayısı sadece 626 kişi artarak 2012 yılında 20.811 olmuştur. Bu dönemde ayrıca ülkemizin nüfusu 3 milyon kişi artmış ve 2010 ortalamalarını sürdürmek için bile 900 yeni aile hekimi alınması gerekmiştir.

Oysa aynı sürede ülkemizde uzman hekim sayısı 6 540 kişi artmıştır. Yani ülkemiz yetiştirdiği hekimlerin %90′ını branş uzmanı olarak yetiştirmiş ve hastanelere yönlendirmiştir. Oysa branş uzmanı sayısının artmasının ülkenin sağlık göstergelerine faydası olmadığı gösterilmiştir.

Son torba yasa ile bu yanlışa devam edilerek zaten sayısı desteklenmeyen aile hekimlerinin ayrıca hastane acillerinde görevlendirilmeleri gündeme getirilmiştir. Bunun gerekçesi olarak “aile hekimlerinin kalp krizlerini bilmesi gerektiği” belirtilmiştir. Oysa bilim hastanede verilen hizmetin kalp krizi sayısını artırdığını gösteriyor. Aile hekimi hastane değil yerinde çalışırsa bu ölümlerin azaldığı gösterilmiştir.

Aile hekimlerinin eğitimleri için hekim örgütleri ve birinci basamak derneklerinin yıllardır süregelen çalışmaları ve önerileri mevcuttur ve bunlar ek bir kaynak ihtiyacı duymadan aile hekimliği hizmetinin güçlendirilmesini amaçlamaktadır.

Sizden dileğimiz ülkenin sağlığını korumak, halkın yaşamını uzatmak, memnuniyetini artırmak ve ülkenin kaynaklarını korumak için öncelikle torba yasada yer alan aile hekimlerinin ve hemşirelerin acil servislerde güvencesiz, ucuz iş gücü olarak çalıştırılmasını getiren yasa tasarısına hayır demenizdir.

Ardından ülkemizin hekimlerinin branş uzmanı değil birinci basamakta yer almaları için çalışmaların desteklenmesi, sağlık çalışanlarının sesinin duyulmasıdır.

Aile hekimi sayısının artması hepimizin sağlığı için hayati önemdedir.

Kaynaklar

  1. http://www.aafp.org/dam/AAFP/documents/media_center/access-to-care/Effects-Of-Specialist-Supply-Starfield.pdf

  2. http://www.tahud.org.tr/guncel/dernek-haber/2023-yilinda-15000-aile-hekimligi-uzmani-hedefi-projesi/616

Yorumlar

1. Derya Senturk

01 Aralık 2013, 8:28 PM

Emrah Bey bu güzel yazınız için tebrik ederim.

2. dr.ayse

01 Aralık 2013, 11:00 PM

Kesinlikle dogru yazmışsınız tebrik ediyorum.

3. Emrah Kırımlı

02 Aralık 2013, 7:14 AM

teşekkür ederim

4. Emrah Kırımlı

02 Aralık 2013, 5:44 PM

https://edilekce.tbmm.gov.tr/DilekceKom/DilekceImzala.aspx bu adresten kayıt olup dilekçelere destek olabilirsiniz. Teşekkürler

5. Yasemin Kılıçsoy

02 Aralık 2013, 6:21 PM

mükemmel bi yazı kaleme almışsınız teşkkür ederiz

6. Muhammed Ali Şentürk

02 Aralık 2013, 7:40 PM

Tebrik ederim Emrah Hocam….mükemmel bir yazı ve doğru yerinde bir tespit…ellerine sağlık

Son Paylaşımlar
Arşiv