Ziya Paşa 3. Son Seçmeler

Ziya Paşa seçmelerine girizgâh olan ilk yazımda kaynağımın pek de sağlam olmadığından bahsetmiştim. Sonra internette, Prof. Mehmet Kaplan ve arkadaşlarının hazırladığı Yeni Türk Edebiyatı Antolojisinden alınmış Terkib-i Bend’i, 12 bent tekmili birden buldum. Prof. Kaplan İ.Ü. Edebiyat Fakültesi hocalarından. Sağlığında edebiyatımızda ünlü bir isim, bir otorite olduğundan kitaptaki metnin eksiksiz olduğuna güvendim. Böylece ilk hazırladığım seçmelerde epeyce değişiklik ve düzelti yaptım, bentlerin sıraları da değişti, yazımı da.

Antolojiyi 1978 yılında İ.Ü Edebiyat Fakültesi yayınlamış. Link ise Sakarya Üniversitesinin bir sitesine yönlendiriyor. Meraklısı Terkib-i Bend’i bu adreste görebilir: Terkib-i Bend.

Ama sitede Ziya Paşa’ya ait Terkib-i Bend ve Terci-i Bend’den başka bir şiir bulunmadığından, aşağıda okuyacağınız mısralar yine mecburen eski kaynaktan geldi.

Gazellerinden, şarkılarından seçme kıt’alar, beyitler. Her biri bir derde şifa, rakibine vurmak isteyene silah, gereğinde savunma aracı. Bir çoğu, lâhavle çekmek gerektiren ya da benzeri durumlarda lâhavle yerine kullanılabilir, her işe yarar. Sağcısı, solcusu, futbolcusu herkes her amaçla kullanıyor zaten. En son da geçen hafta gibiydi galiba, bir mısraını televizyonda Başbakanın sesinden duydum, kürsüden yüksek sesle söyleyişi hala kulağımda:

"Zira, bu terazi, o kadar sikleti çekmez".

Ziya Paşa serisinden diğer iki yazı için:

Taş Gibi Fikirler, Ziya Paşa, %1 vs. Üzerine

Ziya Paşa: Terkib-i Bend'den Seçmeler

Son Paylaşımlar
Arşiv