Şizofrenide Plaseboya Karşı Haloperidol

Cochrane derleme özeti

Haloperidol 1950’lerin sonunda geliştirildi. İzleyen araştırmalar şizofreninin negatif ve pozitif belirtileri üzerindeki tedavi edici etkisini gösterdi. Bunun ardından haloperidol ilk antipsikotik ilaçlardan biri olarak ortaya çıktı. Şizofreni belirtilerinin ana tedavisi antipsikotik ilaçlardır. Daha yeni ilaçların (ikinci nesil ya da atipik) çıkmasına rağmen haloperidolün yaygın kullanımı sürüyor ve yeni ilaçların etkinliği hakkında yargıya varmak için bir ölçü oluşturuyor.

Bu derleme haloperidolün şizofreni ve benzeri ciddi ruh hastalıklarındaki etkilerini plaseboya ya da tedavi yapılmamasına karşı değerlendirmeyi amaçlıyor. 2012 Mayısında yani bir literatür taraması yapıldı ve derlememiz halen toplam 4651 katılımcıyla yapılmış 25 araştırma içeriyor. Araştırmalarda bildirilen kanıtların kalitesine 7 ana sonuç ölçütü için değer biçtik: Genel durum, ölüm, taburculuk, nüks, çalışma terki (eksilme), ters etkiler ve tedaviden tatmin. Genel durum, eksilme ve ters olaylarla ilgili kanıtların kalitesini orta değer biçtik ancak nüksler ve taburculukla ilgili kanıtlara çok düşük kalitede değer biçildi. Ölümler ve tedaviden tatminle ilgili veri sağlanamadı.

Orta kalitede kanıtlara dayanarak haloperidol şizofreni tedavisinde plasebodan daha iyi bulundu. Haloperidolle yapılan tedavinin ilk 6 haftası içinde, plasebo alanlardan daha fazla hasta iyileşti. Ancak haloperidolle önemli sayıda hasta, kas katılaşması, kontrol dışı hareketler, titreme ve uyuklama ve huzursuzluk gibi yan etkilerden yakındı.

Haloperidolün şizofreni belirtilerinin tedavisinde güçlü ve etkili bir antipsikotik olduğu ancak malûliyet verici yan etkilere neden olma potansiyeli taşıdığı sonucuna vardık.

Şizofrenili hastalar ve psikiyatri hekimleri daha az yan etkisi olan yeni antipsikotiklerin yazılmasını isteyebilir.

Son olarak, araştırmalardaki başka bilgi ve verilerin büyük bir kısmı zayıf ve kötü raporlanmıştı, daha iyi çalışmalar gerekiyor. Her iki gruptan da çok sayıda hasta araştırmalardan eksildi. Bu, çalışma tasarım ve yürütümlerinin kötü olup muhtemelen hastalar tarafından kabul edilemez olduğunu gösteriyor. Bu bulguların ışığında, belki de haloperidolün şizofreni tedavisindeki yaygın kullanımı ve yeni ilaçları için bir ölçü taşı olması şaşırtıcı. Haloperidol etkili bir antipsikotik ilaç ancak ciddi ve malûliyet verici yan etkileri var.

Benjamin Gray, Rethink Mental Illness.

Kaynak

Adams CE, Bergman H, Irving CB, Lawrie S. Haloperidol versus placebo for schizophrenia. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 11. Art. No.: CD003082. DOI: 10.1002/14651858.CD003082.pub3

Orijinal özet için: Şizofrenide Haloperidol

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv

© 2023 by Natural Remedies. Proudly created with Wix.com

  • b-facebook
  • Twitter Round
  • b-googleplus