Kandırıldım!


Dr. Edip Onur Tan 1976 Erzurum doğumlu.Tıp eğitimini Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamlayarak 2004 yılında Tıp Doktoru ünvanını almaya hak kazandı. Mezuniyet sonrası sırası ile Tercan Devlet Hastanesi, Bakırköy Yenimahalle Acil Sağlık İstasyonu, Gölcük Aile Sağlığı Merkezi (Aile Hekimi Olarak), DENİZLİ – Şahintepe Sağlık Ocağı-İSTANBUL kamu kurumlarında görev yaptı. Evli ve iki çocuk babasıdır. Halen Silivri, Ortaköy Aile Sağlığı Merkezinde Aile Hekimi olarak hizmet veriyor ve Lisans düzeyinde Kamu Yönetimi, Lisansüstü düzeyinde Sağlık Yöneticiliği eğitimi alıyor.

Benim sorunum dışlanma veya ötekileştirme ya da adına her ne diyorsanız o değil. Hesaplaşacağım bir kimse veya bir durum da yok ortada. Bu eylemlere aktif olarak katılan biri olarak benim derdim şu: Geçtiğimiz yılbaşı bir sözleşme imzaladım. Bu sözleşmenin şartları belliydi, ben de kabul ettim. Daha sözleşmenin yarı süresi dolmadan, tamamen tek taraflı olarak, birçok maddeyi benim aleyhime değiştiren bir Bakanlık var karşımda. Bu olay tıpkı futbol maçının kırkıncı dakikasında hakemin maçı durdurup, "Yok arkadaş ben bu ofsaytı anlamıyorum ve kabul etmiyorum penaltı da size fazla gelir. Ofsayt kuralını da penaltı kuralını da kaldırdım. Ama bunu sizin iyiliğiniz için yapıyorum" demesi gibi bir şey.

Benim Aile Sağlığı Merkezim "SANAL". Biz iki doktor İstanbul Ortaköy’ de (Silivri / Ortaköy) bir oto yıkamacıyı kiralayıp, yıkıp "A" sınıfına uygun bir bina yaptırdık. İçinde eşyası yoktu, tüm demirbaşları satın aldık. Tam zamanlı bir hemşire ve yine tam zamanlı bir temizlik personeli işe aldık. Sadece personel gideri aylık 3.000 TL den fazla, faturaları, kirayı, sarf malzemeyi, medikal malzemeyi ve bunlar gibi onlarca kalemi hiç saymıyorum, varın buranın aylık masrafını siz düşünün. Kullandığımız aile hekimliği programı veya döktüğümüz çöp bile ücretli, biliyorsunuz.

Şimdi ben bütün bunları bu sisteme güvendiğim, bu devlete güvendiğim ve bu mesleği sevdiğim için yaptım. Aradan geçen 3 yılda iki kez maaşımın düşürüleceğini, istemeden ve karşılığını almadan ekstra mesailer ve işler dayatılacağını maalesef ki hiç düşünmedim. (bkz. Büyük Türkçe Sözlük –Köle- Kölelik: kişisel hakları bulunmayan ve kendi tükettiğinden daha fazlasını üreterek artık ürün yaratan kişi).

"Eğer şu protesto ettiğiniz Bakan dese ‘sıkıntı var maaşınızın şu kadarını hibe edin’ eyleme katılandan daha fazla gönüllü çıkar " cümlesi çok doğru. Eğer bir sıkıntı varsa yardıma koşacak veya maaşını verecek pek çok hekim vardır. Ben de bunlardan biriyim. Ama ben bugün aptal yerine koyulacağım, hastanedeki uzman hekimler rahat etsin diye piyon gibi acile sürüleceğim, “kimsenin kaale almadığı 20 bin insandan biriydin” gibi hakaretlere maruz kalacağım, sonra da susacağım, konuşmayacağım, eylem yapmayacağım, öyle mi? Ben emeğimin karşılığını alıyorum! İmzaladığım sözleşmede yazanları yapıyor, o sözleşmede yazan rakamları alıyorum.

Benim gösterdiğim ehemmiyeti, saygıyı ve sadakati karşı tarafın göstermesini beklemem çok mu garip?

Nedir bu yahu, gün aşırı yeni yeni adetler getiriliyor. Daha ekstra aşıların ve çocuk izlemlerin performansa sayılmasının dumanı tüterken üstüne kanser taramaları geliyor, üstüne maaş kesiliyor, üstüne acil nöbetleri ekleniyor, üstüne ücretsiz işyeri hekimliği geliyor, üstüne havuz yapılıyor (balıklar rahat yakalanabilsin diye).

Aile hekimliğine geçerken var mıydı böyle bir şey?

Kimse size “her sözleşme döneminde maaşınızı azaltacağız, ek performans kesintileri getireceğiz, sizleri dışlayacağız, sizleri paranızı keserek terbiye edeceğiz, defin nöbetlerini de size yükleyeceğiz, ne kadar gerekirse o kadar da acil nöbeti tutturacağız" dedi mi?

Aile hekimliği eğitimlerindeki eğitim veren "Aile hekimi eğitimci" arkadaşların o ballandıra ballandıra anlattığı Aile Hekimliği sistemi ne oldu?

Ben kandırıldım arkadaşlar, hem de çok acı bir şekilde. Bu sisteme inandırıldım, yatırım yaptım ve rezil oldum. “Madem beğenmiyorsun ayrıl o zaman” diyen arkadaşlara cevabı da peşinen vereyim;

1) Şimdi bu ASM’yi kapatıp gidiyorum desem nereden baksan doktor başı 30.000 TL zararımız var.

2) 5 yıllık kira sözleşmesini Sağlık Bakanlığı mecbur kıldı, yerin sahibiyle daha 2 yıl sözleşmemiz var.

3) Yanımızda çalışan personel sağlık ocağı döneminden kalma, bu personelleri devlet hastanelerine gönderiyorlardı. Biz de nasıl olsa çalışandan memnunuz diye "Sen devlet hastanesine gitme kal, burada çalışmaya devam et, bu sistem iyidir, güzeldir, işin garantidir, maaşını zamanında alırsın, sen sakın gitme burada çalışmaya devam et" dedik. O da bize güvendi ve ASM de çalışmaya devam etti.

Şimdi ben bu personele ne diyeyim? "Yaa, kusura bakma devlet bizim maaşımızı kesip üstüne zorla acil nöbeti tutturduğu için burayı kapatıyoruz, sen de başının çaresine bak" mı diyeyim? Olur mu bu? Bana yapılan haksızlığın, yanlışın aynısını personele mi yapayım?

"Nasıl olsa siyasi irade var sistem oturuyor, sözleşmeler belli her şey tamam" dedik, ASM ye yakın bir yere taşındık, borca girdik, ev aldık, çocuğu burada okula yazdırdık,

Vs.

Vs.

Vs.

Ne acıdır ki başıma geçirilecek son torbayı durdurma ihtimalim ve hatta umudum bile olmadığının farkındayım ama yine de meslek onurum adına, kendime olan saygım adına, bu eylemlere katılıyor ve destekliyorum.

Ayrıca şunu merak etmeden de duramıyorum, eyleme katılmayan ve olan biteni umursamayan, hatta bu eylemlere katılanları eleştiren değerli meslektaşlarım, bunu nasıl beceriyorsunuz?

Nasıl oluyor da duyarsız kalabiliyorsunuz?

Nasıl oluyor da her şey yolundaymış gibi mutlu olabiliyorsunuz?

Nasıl oluyor da birileri sizin maaşınıza, çoluğunuzun çocuğunuzun nafakasına göz dikmişken geceleri rahat uyuyabiliyorsunuz?

Nasıl oluyor da sizi hekimden bile saymazlarken, sadece ne kadar saat verimli kullanılabileceğinizle ilgilenilirken mutlu olabiliyorsunuz?

Sizde olup da bende olmayan gen hangisiyse bende o genden naklettirmek istiyorum. Ya da bir ilacı, ne bileyim bir ameliyatı var mı bunun?

Yorumlar

1. ercan özkan

18 Aralık 2013, 11:09 PM

BİZ EMEKLİ AİLE HEKİMLERİ HEM EMEKLİ MAAŞ KESİLDİ HEMDE AYDA 1800TL SGK PARA VERİYORUZ BİZDE ALDATILDIK

Haberim olmadan samsun SGK il md mahkemeye vermiş. Oysa ben dilekçe ile taksitlendirme istedim. Aşağıda izah ettiğim nedeler den dolayı Ankara da mahkeme açtım.

Ben emekli bir pratisyen doktorum Sağlık Bakanlığı ile sözleşme yaptım ; 2 yıl İstanbul- Kartal’da Aile Hekimliği yapıyorum. SGK bir yazı ile emekli maaşımı kesildi ayrıca 45000TL geri ödeme istiyor , kendime göre bir bütçem vardı . Ne yapacağı mı şaşırdım .Uzman doktor değilim, iki kızı okuttum .biri bankacı diğer kızım doktor oldu evlendirdim .Hayatımın çoğu taşrada geçti . Hep dürüst çalıştım. SGK’ da denetmen doktor olarak çalıştım. Sağlık da paraları Özel Hastaneler ve Eczaneler peşkeş çektiklerini gördüm .Ayrılıp, Aile Hekimliği yapmak istedim 4yıl bana muvafakat vermediler. Mahkemeye verdim .Danıştay da hala çıkmadı .SSYB, İstanbul’da emekli Aile Hekimi alacaklarını ilan ettiler .Puanım yüksek olduğu için sözleşme yaptım .Kimse bize emekli maaşımızın kesileceğini söylemedi.2 sene sonra SGK yazı yazarak emekli maaşımı kesti HAKSIZSAK SGK NEDEN BAŞTAN EMEKLİ MAAŞIMI KESMEDİ .AİLE SAĞLIK BİRİMİNİN KİRA,ELEKTRİK,SU ,PERSONEL PARASI ,TIBBI VE TIBBI OLMAYAN MAZEMELERİ BEN KARŞILIYORUM.SAĞLIK BAKANLIĞI YAZISINDA ÖZEL KURUM KABUL ETMEKDE.DOKTOR GÜVENCE BEDELİNİ ÖDEMEMEKTEDİR. Benim arkamda babam ,dayım yok . Şimdi aldığım Aile Hekimliği maaşımdan 2000tl SGK para kesiliyor. TC Büyük Millet Meclisi Başkanlığı ve Başbakanlık BİMER yazdım sizin biz emekli hekimlere sahip çıkmanızı istirham ediyorum .33 yıl SSK ,Sağlık Bakanlığı, SGK çalıştım emekli oldum .Aile Hekimliği yapiyorum.12 yıl acil servis de sabahlara kadar nöbet tuttum .SGK denetmen dr. olarak çalıştım kuruma paralar kazandırdım. Amasya’nın Suluova ilçesinde halk ile birlikte SSK Hastanesi yaptırdım . Adli tabiplik yaparak adalete yardım yaptım. Binlerce hasta muayene yaptım. Dünya ya 1000 defa gelsem yine DOKTORLUK yaparım. ÖMRÜM BOYUNCA ADALETLİ VE MERHAMETLİ OLMAYA ÇALIŞTIM.HEP DEVLETİN ÇIKARLARI GÖZETLEDİM.KUL HAKKI YEMEMEYE ÖZEN GÖSTERDİM .Ne yazık ki hiç uyarılmadan EMEKLİ MAAŞIM SGK KESİLDİ.ÜSTELİK GERİYE YÖNELİK 45000 TL İSTİYORLAR .(iki yıl için)33 YIL CALIŞTIM SGK BANA 50 000TL VERDİ. BU DURUMUN DERHAL DURDURULMASI GEREKİR. HIRSIZLIK YAPMADIK 33 YILIK EMEĞİMİZİ karşılığını İSTİYORUM. 05462976969 .

DR ERCAN ÖZKAN

Son Paylaşımlar