Akıllı Seçimler: Ortopedi

Hekimlerin ve hastaların sorgulaması gereken beş şey

1. Elektif kalça ya da diz artroplastisi geçiren hastalara ultrasonla rutin post-op derin ven trombozu taraması yapmayın.

Hastalık şüphesi olmadığında, ultrason derin ven trombozu (DVT) tanısında etkili olmadığı için ve uygun alternatif tarama testleri bulunmadığından, eğer hastanın klinik durumunda değişim yoksa, kalça ya da diz artroplastisinden sonra DVT için rutin post-op tarama, sonuçları ya da klinik bakımı değiştirmiyor.

2. Dizlerinde semptomatik osteoartrit olan hastaları, uzun süreli iyileşme sağlamak için iğne lavajı kullanarak tedavi etmeyin.

Dizde semptomatik osteoartrit bulunan hastalarda iğne lavajı kullanımı ağrı, işlev, 15 m yürüme süresi, sertlik, hassasiyet veya şişmede ölçülebilir iyileşmeler sağlamıyor.

3. Dizde semptomatik osteoartrit bulunan hastaların tedavisinde glukozamin ve kondroitin kullanmayın.

Hem glukozamin hem de kondroitin sülfat dizlerinde semptomatik osteoartrit bulunan hastalarda iyileşme sağlamaz.

4. Dizinde semptomatik medial kompartman osteoartriti olan hastaların tedavisinde lateral kama tabanlık kullanmayın.

Dizde semptomatik osteoartrit olan hastalarda lateral kama şeklinde ya da nötral tabanlıklar kullanımı, ağrı ve işlevsel sonuçları iyileştirmiyor. Lateral ve nötral tabanlıkların kıyaslamaları ve lateral kama tabanlıkların, subtalar sargılı kama tabanlıklarla kıyaslamaları da yapıldı. Sistematik derleme, lateral topuk kamalarının ve benzeri ortezlerin etkinliğine dair sadece kısıtlı miktarda kanıt olduğuna karar verdi. Dahası, bunları kullanmayanların osteoartrit belirtilerinden daha az yakınma ihtimali var.

5. Uzun süreli iyileşme için karpal tünel serbestletmeden sonra post-operatif splint kullanmayın.

Karpal tünel serbestletme prosedüründen sonra el bileğinin rutin post-operatif splintlemesi, el sıkma ya da lateral çimdikleme kuvveti veya ok yayı çekmede iyileşme göstermedi. Buna ek olarak araştırmalar, komplikasyon oranları, sübjektif sonuçlar veya hasta tatmini üzerinde de etki göstermedi. Klinisyenler el bileğinin iş ortamında korunmasını ya da geçici olarak korunmasını tercih edebilir. Ancak bunların uygun kullanımı için objektif kriterler bulunmuyor.

Klinisyen; adhezyon oluşumu, sertlik ve sinir ve tendon hareketlerini önlemek gibi zararlı etkilerinin farkında olmalıdır.

Bu maddeler sadece enformasyonel maksatla getirildi ve bir tıbbi profesyonelle konsültasyonun yerini tutmayı amaçlamıyor. Bu listedeki maddeler ya da kendi kişisel durumları hakkında özel soruları olan hastalar hekimlerine danışmalıdır.

Orijinal yazı için: Akıllı Ortopedi

Son Paylaşımlar
Arşiv