Karotiste Endarterektomi İçin Lokal Ve Genel Anestezi

Çeviri: Hem. Gökşen Polat*

Cochrane derleme özeti

Felçlerin yaklaşık %20 si beyne kan gönderen ana arter olan karotis arterinin daralması sonucudur. Daralan noktada kan pıhtısı oluşabilir. Eğer bir kan pıhtısı dolaşıma katılırsa bu pıhtı beyne taşınır kan akışı durur ve felç meydana gelir. Endarterektomi olarak bilinen bir cerrahi operasyonla karotisin iç tabakası ve kan pıhtısı kaldırılıp ve felç riski azaltılabilir. Fakat ameliyat çok dikkatli yapılsa da yaklaşık 20 hastanın birinde operasyonun kendisi felce neden olabilir. Genel anestezi yerine ziyade lokal anestezi kullanımı ameliyat sırasında ve sonrasında gelişebilecek inme riskini azaltabilir.

Bu derlemeye toplam 4596 karotid endarterektomi operayonunda genel anesteziye karşı lokal anestezi kullanımını karşılaştıran 14 randomize kontrollü araştırma alındı. İki anestezi tekniği arasında, ameliyattan sonraki 30 gün içinde felç geçiren veya ölen hastaların oranında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Bu sistematik derleme hastaların ve cerrahların klinik duruma ve kendi tercihlerine bağlı olarak her iki anestezik tekniği de seçebileceğini gösteren kanıtlar sağlıyor.

Kaynak

Vaniyapong T, Chongruksut W, Rerkasem K. Local versus general anaesthesia for carotid endarterectomy. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 12. Art. No.: CD000126. DOI: 10.1002/14651858.CD000126.pub4

Orijinal özet için: Karotis Endarterektomi

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

* Stajyer Hemşire, Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv