Darwin’i Nasıl Bilirsiniz?


Dr. Ceyhun Balcı 1961 doğumlu. Orta ve Lise öğrenimini 1979’da Eskişehir Anadolu Lisesi’nde tamamladı.1985’te Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirerek hekim oldu. Zorunlu hizmetini (1985-1987) Ağrı’da yaptı. 1991’de uzmanlık eğitimini tamamlayarak Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı oldu. Hekimliğin yanı sıra toplumsal sorunlara ilgisini esirgemedi. 2007’den bu yana düzenli olarak yazma çabası içinde. Yazıları günlük gazeteler, süreli dergiler ve çeşitli internet sitelerinde yayımlanıyor. 2010’dan bu yana seçilmiş olduğu İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyeliği görevini sürdürüyor.

Başlıktaki soruya "HMS Beagle gemisi ile 5 yıl süren bir dünya turu yapan adamdır" Ya da "bu turunun sonunda geliştirdiği kuramla bilimsel devrimin biyolojik ayağını oluşturan bilimcidir" diyebilirsiniz. “‘Türlerin Kökeni’ ve ‘İnsanın Türeyişi’ gibi kitapların yazarıdır" demek de yanlış olmaz.

Hekim bir dede ve babanın torunu/evladı olarak 1809’da tam da Abraham Lincoln ile aynı günde gelmiş dünyaya. Son derece aristokrat, varlıklı bir ailenin üyesi olarak yaşama başlamak başlı başına bir şans! Başlangıçta hekim olmaya zorlansa da boyun eğmemiş ailesine. "Hekim olmazsan din adamı olursun" baskısına boyun eğer gibi yapıp öğrenimini bu alanda tamamlamış.

Fitz Roy kaptanlığındaki HMS Beagle ile çıktığı ve 5 yıla yakın zaman sonra sonlanan dünya turu onu insanlığın tanımasını sağlamış.

Bana sorarsanız Charles Darwin Homo sapiens’e haddini bildiren adamdır. Doğrudan değilse de dolaylı olarak insana hayvanlar aleminin bir üyesi olduğunu anlatmıştır. İnsan, kimilerince günümüzde de ayrıcalıklı bir yere konuluyor. Oysa milyonlarca kuşak geriye gidildiğinde tüm hayvanların aynı kökten türediğini onun sayesinde kavramış oluyoruz. Biyolojide yaptığı evrimsel devrimi bir tümce ile açıklamak gerekirse: “Evrim, doğal seçilim etkisi altında değişerek türemedir!”

Kutsal kitabı anlama ve sorgulama, dünyayı evrenin merkezi değil de sıradan bir unsuru olarak tanımlamanın yanı sıra; bilimin başka dallarındaki sayısız devrimle tanışan insan kendisiyle ilgili gerçeği ondan öğrenmiştir.

Maymun bir yana dağdaki çakal, kanalizasyondaki kakalak ve gökteki kuşla aynı kökten türediğimiz gerçeği, çok sayıda kıt akıllıyı öfkelendirse de; gerçeğin peşindeki insanları heyecanlandırmaya yetmiştir.

Darwin, evrim kuramıyla yarattığı bilimsel devrim aracılığıyla insanı; kendisine, üzerinde yaşadığı yeryüzüne ve bir parçası olduğu evrene ilişkin gizlerin peşine düşmeye zorlamıştır.

Darwin’i bilmek, öğrenmek ve kavramak insanın doğayla barışık yaşaması için önemli bir gereklilik!

İnsanın iyi ve gerçek anlamda bir çevreci, doğayla barışık bir unsur olabilmesi buna bağlı!

Son Paylaşımlar
Arşiv