Beyin Yaralanmalarının Tedavisinde Lund Konsepti

Cochrane derleme özeti

Arka plan

Beyin yaralanmaları önemli bir ölüm ve malûliyet nedenidir. Yara büyüklüğünün ilk meydana geldiği sırada belirlenmediği, daha çok izleyen gün ve saatlerde geliştiğine inanılır. Yaralanmayı izleyen saatlerdeki tedaviler beyinde yeterli kan akımı sağlama ve beyin ödemini önlemeyi hedefler. Lund konsepti beyindeki küçük kan damarları içindeki kan basıncına ağrılık vermesiyle konvansiyonel tedavilerden farklıdır.

Çalışma özellikleri

Lund konseptini diğer tedavilere karşı kıyaslayan randomize kontrollü araştırmaları bulmak için tıbbi literatürü taradık. Irk, yaş ve cinsiyete bakılmadan şiddetli beyin hasarı olan hastaları derledik. Son araştırma 2013 Kasımında yapıldı.

Anahtar sonuçlar

Lund konseptini başka tedavilere karşı kıyaslayan randomize kontrollü araştırma (RKA) bulamadık. Beyin yaralanması tedavisinde Lund konseptinin tercih edilebilir bir tedavi olduğuna dair RKA kanıtı bulunmuyor.

Kaynak

Muzevic D, Splavski B. The Lund concept for severe traumatic brain injury. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 12. Art. No.: CD010193. DOI: 10.1002/14651858.CD010193.pub2

Orijinal özet için: LUND Konsepti

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv