Multipl Skleroz Hastalarında Hafıza Bozukluğu Tedavisi İçin İlaçlar

Cochrane derleme özeti

Arka plan

Hafıza bozulması multipl skleroz (MS) hastalarında en sık görülen bilişsel bozulmalardan biridir, hastaların tahminen %40 – 60 kadarını etkiler ve ciddi bir sıkıntı yaratır. Ağızdan ya da başka yollarla kullanılan donepezil, ginkgo biloba, memantin ve rivastigmin gibi ilaçların kullanımıyla ilgili veriler umut verici sonuçlar sağlar görünüyor. Bu derlemede bu ilaçların her tipten MS’i olan erişkinlerde ne büyüklükte faydalı sonuçlar sağladığı, yan etkilerinin olup olmadığı ve güvenli olup olmadığını değerlendirmeye çalıştık

Çalışma özellikleri

Tıbbi veri tabanlarını araştırdık ve erişkin MS hastalarında yapılan randomize kontrollü çalışmaları aradık. MS ve hafıza bozulması tanıları standart yöntemlerle kondu.

Anahtar sonuçlar ve kanıt kalitesi

Derleme kriterlerimize uyan 2013 Temmuzuna kadar yapılmış 625 katılımcılı 7 araştırma bulduk, toplam kalite düşüktü. MS hastalarında hafıza bozulmasının semptomatik tedavisi için bu ilaçların etkili tedavi olarak kullanımını destekleyen ikna edici kanıt bulamadık.

Günce 10 mg donepezilin hafif hafıza problemleri olan hastalarda hafızayı iyileştirmede etkisiz olduğuna dair orta kalitede kanıt bulundu, tolerans iyiydi. Bulantı, ishal ve anormal rüyalar gibi yan etkiler donepezil için sık olmasa da bildirildi ancak gingko biloba, memantin ve rivastigmin iyi tolere edildi ve ciddi yan etki olmadığı bildirildi.

Sürmekte olan ve bittiğinde gelecekteki güncellemelere değerli kanıtlar sağlayabilecek bir çalışma belirlendi.

Kaynak

He D, Zhang Y, Dong S, Wang D, Gao X, Zhou H. Pharmacological treatment for memory disorder in multiple sclerosis. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 12. Art. No.: CD008876. DOI: 10.1002/14651858.CD008876.pub3

Orijinal özet için: MS’te Hafıza Tedavileri

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv