Nefrotik Sendromda Lipid Düşürücü İlaçlar

Cochrane Derleme Özeti

Nefrotik sendromda böbreklerden idrara protein sızar, nispeten nadir görülen bir hastalıktır. Olağan erken belirtiler ayaklar ve yüzde şişmedir. Diğer belirti ve bulguları kanda protein düşmesi, yağ miktarının özellikle kolesterol ve trigliseridlerin artmasıdır.

Nefrotik sendrom tedavisinde kan yağlarını azaltmak da yer alır. Statinler, safra asidini sekestre eden ilaçlar, nikotinik asit ve ezetimib gibi birkaç çeşit lipid düşürücü kullanılabilir.

Nefrotik sendromlu hastalarda lipid düşürücü ilaçların faydalı olup olmadığını belirlemek için randomize kontrollü araştırma kanıtlarını aradık. Toplam 203 katılımcıda dört değişik lipid düşürücü ilacı (simvastatin, lovastatin, fluvastatin, gemfibrozil) araştıran 5 küçük araştırma bulduk.

Halen nefrotik sendromlu hastalarda dislipidemi tedavisinde lipid düşürücü ilaçların faydalı olduğunu belirlemek için yüksek kalitede yeterli kanıt bulunmuyor.

Kaynak

Kong X, Yuan H, Fan J, Li Z, Wu T, Jiang L. Lipid-lowering agents for nephrotic syndrome. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 12. Art. No.: CD005425. DOI: 10.1002/14651858.CD005425.pub2

Orijinal özet için: Nefrotik Sendrom Ve Lipit

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv

© 2023 by Natural Remedies. Proudly created with Wix.com

  • b-facebook
  • Twitter Round
  • b-googleplus