Akıllı Seçimler: KBB

Hekimlerin ve hastaların sorgulaması gereken on şey

Yayın tarihi: 21Şubat 2013 (1-5) ve 17 Şubat 2015 (6-10)

1. Ani işitme kaybında baş/beyin bilgisayarlı tomografisi istemeyin.

Bilgisayarlı tomografi (BT) pahalıdır, hastayı radyasyona maruz bırakır ve ilk tedaviyi iyileştirecek faydalı bir bilgi beklenmez. BT çekimi fokal nörolojik bulguları, travma öyküsü veya kronik kulak hastalığı olan kişiler için uygun olabilir.

2. Komplike olmayan akut timpanostomi tüpü akıntısı için oral antibiyotik yazmayın.

Oral antibiyotiklerin ciddi yan etkileri vardır ve atakların çoğuna neden olan bakterilere etkin değildir; tersine olarak topikal ilaçlar bu organizmalara etkilidir. Oral antibiyotikten kaçınmak, antibiyotik direncinin yayılmasını ve fırsatçı enfeksiyon riskini azaltabilir.

3. Komplike olmayan akut eksternal otit için oral antibiyotik yazmayın.

Oral antibiyotiklerin ciddi yan etkileri vardır ve atakların çoğuna neden olan bakterilere etkin değildir; tersine olarak topikal ilaçlar bu organizmalara etkilidir. Oral antibiyotikten kaçınmak, antibiyotik direncinin yayılmasını ve fırsatçı enfeksiyon riskini azaltabilir.

4. Komplike olmayan akut rinosinüzit tanı kriterlerine uyan hastalar için rutin olarak radyografik görüntüleme istemeyin.

Paranazal sinüslerin, basit röntgen, BT ve MRG dahil görüntülenmesi, komplike olmayan akut rinosinüzit tanı kriterlerine uyan hastalar için gereksizdir. Akut rinosinüzit, nazal obstrüksiyon ve fasiyal ağrı-basınç-dolgunluk veya hepsi ile birlikte dört haftaya kadar süren pürülan nazal akıntı (önden, arkadan veya ikisi birden) olarak tanımlanır. Görüntüleme akut sinüzitin bir komplikasyonu gelişen, birlikte komplikasyonlara yatkınlık yaratan başka hastalığı olan ya da alternatif bir tanıdan şüphe edilen hastalar için uygun olabilir.

5. Primer yakınması ses kısılması-boğuklaşması olan hastalara larinks muayenesinden önce BT veya MRG çekmeyin.

Ses kısılması-boğuklaşması olan hastaların değerlendirilmesinde primer metod larinksin ayna ya da fiberoptik skopi ile muayenesidir. Çoğu hastada görüntüleme gereksizdir ve hem masraflıdır hem de radyasyon maruziyeti getirir. Laringoskopiden sonra daha ileri değerlendirmeyi destekleyen kanıtlar 1) kord vokal paralizisi 2) larikste lezyon veya kitledir.

6. Üç aydan kısa süren tek episod kulak sıvısı olan sağlıklı çocuklara kulak tüpü takmayın.

Kulakta kısa süreli sıvı kendiliğinden kaybolma eğilimindedir. Çocuk sıvının kaybolduğundan emin olmak için izlenir. Başka hastalığı veya konuşma gecikmesi olan çocuklarda erken tüp yerleştirme uygun olabilir.

7. Pulsatil olmayan iki taraflı kulak çınlaması, simetrik işitme kaybı olan, öyküsü ve fizik muayenesi normal hastalarda görüntüleme çalışmaları istemeyin.

Primer kulak çınlamasında görüntüleme prosedürlerinin faydası gösterilmedi; görüntüleme maliyetlidir, radyasyon maruziyeti vardır ve bakımı değiştirmez.

8. Yeterli kalite ve rezolüsyonda paranazal sinüs BT’si alınıp klinisyen tarafından değerlendirilip klinik karar ya da cerrahi planlamada kullanıldıktan sonra komplike olmayan kronik rinosinüzit hastalarında 90 gün içinde birden fazla paranazal sinüs BT muayenesi istemeyin.

BT çekimi pahalıdır, hastayı iyonizan radyasyona maruz bırakır ve başlangıç dönemi bakımını iyileştirebilecek ek bilgi sağlamaz. 90 gün içinde birden fazla BT muayenesi komplike sinüzitli ya da alternatif bir tanıdan şüphelenilen hastalar için uygun olabilir.

9. Çocuklarda elektif tonsillektomi için rutin olarak perioperatif antibiyotik kullanmayın.

Oral antibiyotiklerin önemli yan etkileri olabilir ve tonsillektomiden sonra gösterilebilir bir fayda sağlamazlar. Oral antibiyotiklerden kaçınma antibiyotik direncinin yayılımını ve fırsatçı enfeksiyon riskini azaltabilir.

10. Belirtileri tek başına allerjik rinit primer tanısıyla sınırlı olan hastalarda rutin olarak sinonazal görüntüleme yapmayın.

Allerjik rinit tanısında öykü, fizik muayene ve allerji testleri köşe taşlarıdır. Allerjik rinit için görüntülemenin faydası ispatlanmadı.

Orijinal tavsiyeler için: Akıllı KBB

Bu maddeler sadece enformasyonel maksatla getirildi ve bir tıbbi profesyonelle konsültasyonun yerini tutmayı amaçlamıyor. Bu listedeki maddeler ya da kendi kişisel durumları hakkında özel soruları olan hastalar hekimlerine danışmalıdır.

Kaynaklar

1. Stachler RJ, Chandrasekhar SS, Archer SM, Rosenfeld RM, Schwartz SR, Barrs DM, Brown SR, Fife TD , Ford P, Ganiats TG, Hollingsworth DB, Lewandowski CA, Montano JJ, Saunders JE, Tucci DL, Valente M, Warren BE, Yaremchuk KL, Robertson PJ. Clinical practice guideline: Sudden hearing loss. Otolaryngol Head Neck Surg [Internet]. 2012 Mar [cited 2012 Oct 18];146(3 Suppl):S1-35.

2. Goldblatt EL, Dohar J, Nozza RJ, Nielsen RW, Goldberg T, Sidman JD, Seidlin M. Topical ofloxacin versus systemic amoxicillin/clavulanate in purulent otorrhea in children with tympanostomy tubes. Int J Pediatr Otorhinolaryngol. 1998 Nov 15;46(1-2):91-101.

Rosenfeld RM, Schwartz SR, Pynnonen MA, Tunkel DE, Hussey HM, Fichera JS, Grimes AM, Hackell JM, Harrison MF, Haskell H, Haynes DS, Kim TW, Lafreniere DC, LeBlanc K, Mackey WL, Netterville JL, Pipan ME, Raol NP, Schellhase KG. Clinical Practice Guideline: Tympanostomy tubes in children. Otolaryngol Head Neck Surg. 2013; Submitted for publication.

3. Rosenfeld RM, Brown L, Cannon CR, Dolor RJ, Ganiats TG, Hannley M, Kokemueller P, Marcy SM, Roland PS, Shiffman RN, Stinnett SS, Witsell DL. Clinical practice guideline: Acute otitis externa. Otolaryngol Head Neck Surg [Internet]. 2006 Apr [cited 2012 Oct 18];134(4 Suppl):S4-23.

4. Rosenfeld RM, Piccirillo JF, Chandrasekhar SS, Brook I, Kumar KA, Kramper M, Orlandi RR, Palmer JN, Patel, ZM, Peters A, Walsh S, Corrigan MD. Clinical practice guideline: adult sinusitis. Otolaryngol Head Neck Surg. 2015 Apr;152(2 Suppl):S1-S39.

5. Schwartz SR, Cohen SM, Dailey SH, Rosenfeld RM, Deutsch ES, Gillespie MB, Granieri E, Hapner ER, Kimball CE, Krouse HJ, McMurray JS, Medina S, O’Brien K, Ouellette DR, Messinger-Rapport BJ, Stachler RJ, Strode S, Thompson DM, Stemple JC, Willging JP, Cowley T, McCoy S, Bernad PG, Patel MM. Clinical practice guideline: Hoarseness (dysphonia). Otolaryngol Head Neck Surg [Internet]. 2009 Sep [cited 2012 Oct 18];141(3 Suppl 2):S1-S31.

6. Rosenfeld RM, Schwartz SR, Pynnonen MA, Tunkel DE, Hussey HM, Fichera JS, Grimes AM, Hackell JM, Harrison MF, Haskell H, Haynes DS, Kim TW, Lafreniere DC, LeBlanc K, Mackey WL, Netterville JL, Pipan ME, Raol NP, Schellhase KG. Clinical practice guideline: Tympanostomy tubes in children. Otolaryngol Head Neck Surg. 2013 Jul;149(1 Suppl):S1-35.

7. Tunkel DE, Bauer CA, Sun GH, Rosenfeld RM, Chandrasekhar SS, Cunningham ER Jr, Archer SM, Blakley BW, Carter JM, Granieri EC, Henry JA, Hollingsworth D, Khan FA, Mitchell S, Monfared A, Newman CW, Omole FS, Phillips CD, Robinson SK, Taw MB, Tyler RS, Waguespack R, Whamond EJ. Clinical practice guideline: tinnitus. Otolaryngol Head Neck Surg. 2014 Oct;151(S2):S1-40.

8. Rosenfeld RM, Piccirillo JF, Chandrasekhar SS, Brook I, Kumar KA, Kramper M, Orlandi RR, Palmer JN, Patel, ZM, Peters A, Walsh S, Corrigan MD. Clinical practice guideline: adult sinusitis. Otolaryngol Head Neck Surg. 2015 Apr;152(2 Suppl):S1-S39.

9. Baugh RF, Archer SM, Mitchell RB, Rosenfeld RM, Amin R, Burns JJ, Darrow DH, Giordano T, Litman RS, Li KK, Mannix ME, Schwartz RH, Setzen G, Wald ER, Wall E, Sandberg G, Patel MM. Clinical practice guideline: tonsillectomy in children. Otolaryngol Head Neck Surg. 2011 Jan;144(1 Suppl): S1-30.

10. Seidman MD, Gurgel RK, Lin SY, Schwartz SR, Baroody FM, Bonner JR, Dawson DE, Dykewicz MS, Hackell JM, Han JK, Ishman SL, Krouse HJ, Malekzadeh S, Mims JW, Omole FS, Reddy WD, Wallace DV, Walsh SA, Warren BE, Wilson MN, Nnacheta LC. Clinical practice guideline: allergic rhinitis. Otolaryngol Head Neck Surg. 2015 Feb;152(1 Suppl):S1-S43.

Son Paylaşımlar