Akut İskemik Felç Geçiren Hastalarda İnsülinle Kan Şekeri Kontrolü

Cochrane derleme özeti

Felç sonrasında, kan şeker düzeyi yüksek olan hastalarda yaş, felç şiddeti veya tipinden bağımsız olarak mortalite artmıştır. İnsülin kan şekerini düşürebilir. Felç sonrasında en iyi kan şekeri düzeyinin ne olması gerektiği bilinmiyor. Felç sonrasında yoğun insülin tedavisini (kan şeker düzeyini normal 4 - 7.5 mmol/L aralığında tutmaya çalışmak), olağan bakıma karşı kıyaslayan çalışmaları aradık. Toplam 1583 katılımcıyla yürütülen 11 araştırma bulundu.

Kan şeker düzeyini sıkı bir aralık içinde tutmaya çalışmak, nörolojik kusur ya da bağımlılık sonuçlarını iyileştirmedi. Ancak kan şekerinde çok düşme (hipoglisemi) ihtimalini anlamlı derecede artırdı ki bu da zararlı ve beyin hasarı ve ölüme neden olabiliyor. Tümü göz önüne alındığında araştırmalar felç sonrası kan şekerinin yoğun kontrolünün bir faydasını göstermedi.

Kaynak

Bellolio M, Gilmore RM, Ganti L. Insulin for glycaemic control in acute ischaemic stroke. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 1. Art. No.: CD005346. DOI: 10.1002/14651858.CD005346.pub4

Orijinal özet için: Felç Sonrası Kan Şekeri

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv