Sezaryen Dışı Ameliyatlarda Cilt Altı Dokulara Dikiş

Cochrane derleme özeti

Ameliyatlarda hekim karın içine ulaşabilmek için cildi keser. Çoğu yara ameliyat bitiminde dikişle kapatılır. Deri, çeşitli tabakaların en dışta olanıdır, hemen altındaki dokular cilt altı dokulardır. Ameliyattan sonra cilt altı dokuların dikilmesi tartışmalıdır. Bazı hekimle bunu tavsiye eder, bazılar gereksiz olduğunu ve yara komplikasyonlarını artırabileceğini düşünür. Cilt altının dikişle kapatılmasını dikiş atılmamasına karşı kıyaslayan çalışmaları bulmak için 2013 Ağustosuna kadar kapsamlı bir tıbbi literatür araştırması yaparak cilt altı dokuların dikilip dikilmemesi gerektiğini araştırdık. Randomize kontrollü araştırmaları (RKA) tercih ettik ve yayınları iki yazar belirledi ve veri çıkardı.

Önemli olduğunu düşündüğümüz sonuç ölçütlerinin bir ya da birkaçını raporlayan 6 RKA bulundu. Araştırmaların yürütümünde yanlış sonuçlar yaratabilecek çok sayıda kusur bulundu. Araştırmalar toplam 815 katılımcıyla yapıldı.

Sonuç ölçütlerimizi raporlayan çalışmalarda her iki grupta da katılımcıların toplam %7’sinde yüzeysel yara enfeksiyonu gelişti, %8’inde yüzeysel ve %8’inde derin yara ayrılması oldu ancak insidenslerinde farka dair net kanıt bulunmadı. Hastanede kalış sürelerinde farka dair de net kanıt bulunmadı. Bu sonuçların cilt altını dikme ve dikmeme arasında gerçekten de fark olmadığını mı gösterdiği yoksa iki teknik arasındaki gerçek farkı tanımayı güçleştiren tasarım problemlerinin varlığını mı gösterdiğini bilmiyoruz. Bu durumda cilt altını dikişle kapatmanın anlamlı fayda ya da zararları dışlanamıyor. Dahası cilt altını kapatmanın yaşam kalitesine, uzun vadeli hasta sonuçlarına (izlemler 1 haftayla 2 ay arasındaydı) ya da sağlık hizmeti sağlayanlar için mail sonuçlara etkisi değerlendirilmedi. Halen doğum dışı ameliyatların sonunda cilt altını kapatmayı destekleyen ya da reddeden kanıt bulunmuyor. İyi tasarımlı daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Kaynak

Gurusamy K, Toon CD, Davidson BR. Subcutaneous closure versus no subcutaneous closure after non-caesarean surgical procedures. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 1. Art. No.: CD010425. DOI: 10.1002/14651858.CD010425.pub2

Orijinal özet için: Cilt Altına Dikiş

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv