Mooren Ülserinde Müdahaleler

Cochrane derleme özeti

Mooren ülseri kornea kenarlarında görülen bir iltihaptır. Nedeni bilinmez. Çok ağrılı olabilir ve tedavi edilmezse görme kaybına yol açabilir. Tüm dünyada ve tüm yaş gruplarında görülebilir. Kornea kenarında görülen, romatoid artrit gibi başka ülserasyon nedenlerinin dışlanmasıyla teşhis edilir. Mooren ülseri hem ilaçla hem de ameliyatla tedavi edilebiliyor.

Tıbbi tedavi olarak steroid ve steroid olmayan anti enflamatuar ilaçlar gibi ilaçlar kullanılır.

Cerrahi metotlarda rezeksiyon, ölü kornea dokularının çıkarılması ve kornea nakli gibi yöntemler kullanılır.

Mooren ülseri tedavisinde mevcut en iyi müdahaleyi belirlemek için, bir tedaviyi diğerine karşı veya tedaviyi tedavi yapılmamasına karşı kıyaslayan, randomize kontrollü çalışmaları aradık. Elektronik veri tabanı araştırmaları sonucunda, Mooren ülseri tedavisi hakkında yapılmış randomize kontrollü araştırma bulunamadı. Bu derlemenin sonucu olarak Mooren ülserinde tıbbi ve cerrahi müdahaleleri araştıran iyi yürütülmüş RKA’lar yapılmasını öneriyoruz. Bu araştırmalarda iyileşen ya da iyileşmeyen hasta sayısı, iyileşen alan yüzdesi ve iyileşme hızı gibi sonuç ölçütlerinin incelenmesi gerekir.

Kaynak

Alhassan MB, Rabiu M, Agbabiaka IO. Interventions for Mooren's ulcer. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 1. Art. No.: CD006131. DOI: 10.1002/14651858.CD006131.pub3

Orijinal özet için: Mooren Ülseri Tedavisi

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar