İkizden İkize Transfüzyon Sendromunda Müdahaleler

Cochrane derleme özeti

Sınırlı kanıtlar ikizden ikize transfüzyon sendromu olan bebeklerde sürviyi nörolojik bozulma olmadan iyileştirmenin en iyi yolunun plasentaya lazer tedavisi yapılması olduğunu gösteriyor.

İdantik ikizler 320 gebelikte1 kadar görülür. Bu ikizler bazen aynı plasentayı ve kan akımını paylaşır ve olağanda bu paylaşım oranı eşittir. İkizden ikize transfüzyon sendromu kan akımının eşitsiz olup bir ikizden (bağışçı) diğerine (alıcı) geçmesidir. Bu durum plasentada derin arter-ven bağlantıları olduğunda görülebilir. Bağışçı bebekte genellikle amniyotik sıvı az olup iyi büyüyemez ve çok küçük kalır. Alıcı bebekte amniyos sıvısı aşırıdır, mesanesi genişlemiştir ve başka tıbbi problemler olur. Her ikisi için de ölüm riski tedavi yapılmazsa %80 kadar yüksektir. Yaşadıklarında her ikisi için fiziksel ya da nörolojik hasar riski de vardır. Tedavide çeşitli seçenekler bulunur. Bunlar (1) tekrar tekrar amniyotik sıvı boşaltımı (amniyoredüksiyon); (2) plasentadaki anormal damarların lazerle tedavisi (endoskopik lazer cerrahisi); (3) ikizler arasındaki membranın delinmesi (septostomi) ve (4) selektif olarak bir ikizin yaşamının sonlandırılması (selektif fetisid).

Bu derlemede toplam 253 kadın ve 506 bebekle yapılmış 3 araştırma derlendi. Lazer tedavisini septostomiyle kıyaslayan ya da selektif fetisidle ilgili araştırma bulunmadı.

Kanıtlar lazer tedavisiyle birlikte amniyoredüksiyona kıyasla daha fazla bebeğin nörolojik anormallik olmadan hayatta kaldığını gösterdi. Ancak lazer cerrahisi yapmak için yeterli ekspertiz olmadığı ya da gebelik 26 haftanın ötesine geçtiğinde amniyoredüksiyon seçkin tedavi olarak kalıyor.

Problemin hafif ve çok şiddetli formlarındaki en iyi tedaviyle ilgili daha fazla araştırma gerekiyor.

Kaynak

Roberts D, Neilson J, Kilby MD, Gates S. Interventions for the treatment of twin-twin transfusion syndrome. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 1. Art. No.: CD002073. DOI: 10.1002/14651858.CD002073.pub3

Orijinal özet için: İkizden İkize Transfüzyon

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv