Günübirlik Laparoskopik Kolesistektomide Anestezi Rejimleri

Cochrane derleme özeti

Arka plan

Batı toplumlarında her 1000 erişkinden yaklaşık 50 – 250’sinde safra taşı bulunur ve bunların %2-4’ünde belirtiler görülür. Bu hastalık laparoskopik kolesistektomiyle tedavi edilir. Bu ameliyat günübirlik yapılabiliyor.

Ameliyatta hastaya yapılan işlemleri ve ağrıyı hissetmemesi ve kaslarının gevşemesi için çeşitli ilaçlar verilir. Bunların tümü birden anestezi rejimi olarak adlandırılır. Günübirlik laparoskopik kolesistektomide kullanımı önerilen bir çok farklı anestezi rejimi bulunuyor. Kapsamlı bir literatür taramasıyla 2013 Kasımına kadar yayınlanmış randomize kontrollü araştırmaları bularak en iyi anestezi rejimini belirlemeye çalıştık.

Çalışma özellikleri

Toplam 1069 katılımcıyla yapılmış 11 araştırmayı derledik. Katılımcıların çoğunda anestezi riski düşüktü.

Anahtar sonuçlar

Ölüm ve ciddi komplikasyon oranlarında fark bulunmadı, bu sonuç sadece 1 araştırmada raporlandı. Toplam olarak hastaların %85’i (472/554) aynı gün taburcu edildi, %2’sinin (1/60) yeniden kabulü gerekti. Araştırmalarda hastaların günübirlik taburcu edilmeme nedenleri ayrıntılı açıklanmadı. Yeniden yatan hastanın kabul nedeni ateş olup tedavisiz iyileşti. Araştırmalarda yaşam kalitesi raporlanmadı. Yapılan kıyaslamalardan herhangi birinde ağrı şiddeti ölçütlerinde net bir fark kanıtı bulunmadı. Araştırmalarda rutin günlük aktivite ve işe dönüş raporlanmadı. Halen günübirlik laparoskopik kolesistektomide bir anestezi rejimini tavsiye etmek için destekleyici kanıt bulunmuyor.

Kanıt kalitesi

Tüm araştırmalarda sonuçların doğruluğuna güvenimizi azaltan faktörler vardı. Her bir kıyaslamaya az sayıda hasta dâhil edilebildi ki bunun sonucunda hatalı sonuçlara varma ihtimali hatırı sayılır dereceye çıkıyor.

Batı dünyasında en sık yapılan prosedürlerden biri olan günübirlik laparoskopik kolesistektomide en iyi anestezi rejimini belirlemek için, hatalı sonuç riskini minimize edecek tasarımda randomize kontrollü araştırmalar yapılması gerekiyor.

Kaynak

Vaughan J, Nagendran M, Cooper J, Davidson BR, Gurusamy K. Anaesthetic regimens for day-procedure laparoscopic cholecystectomy. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 1. Art. No.: CD009784. DOI: 10.1002/14651858.CD009784.pub2

Orijinal özet için: Laparoskopik Kolesistektomide Anestezi

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv