Botulizmde Tıbbi Tedavi

Çeviri: Hem. Gökşen Polat*

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

Botulizm hastalığında tıbbi tedavinin etkisi hakkında kanıtları gözden geçirdik.

Arka plan

Botulizm felçlere neden olan ve aniden başlayan ciddi bir hastalıktır. Nedeni Clostridium botulinum adlı bakteridir. Tedavi edilmezse birçok insanı öldürür. Dört ana tipi vardır: Barsağın enfekte olduğu yetişkin ve bebek tipleri; kontamine olmuş gıdaların neden olduğu ve yara botulizmi. Botulizmde tıbbi tedavinin etkisi hakkındaki kanıtları değerlendirdik.

Botulizmin dört ana türünden herhangi biri için kullanılan ilaçlarla ilgili klinik çalışmaları araştırdık. Ana sonuç ölçütü olarak dört hafta içinde herhangi bir nedenle hastanede ölüm oranlarını seçtik. Bunun yanında; 12 hafta içinde ölüm, hastanede kalış süresi, solunuma yardımcı ventilatör ihtiyacı, tüple beslenme ve zararlı olayları inceledik.

Çalışma Özellikleri

Tıbbi literatürü araştırdık ve yalnızca yenidoğan botuliziminde yapılan sadece 1 randomize kontrollü araştırma bulduk. Bu çalışmada insandan sağlanan botulizm immün globüliniyle (BIG) tek doz tedavi yapıldı. Çalışmada 59 katılımcıya BIG ve 63 katılımcıya inaktif tedavi (plasebo tedavisi) yapıldı.

Anahtar sonuçlar ve kanıt kalitesi

Çalışmada her iki grupta da hiç ölüm olmadı. BIG ile tedavi edilen yeni doğanlar hastanede ortalama üç hafta daha az kaldı ve ventilatör desteğine daha kısa süre ihtiyaç duyuldu. Tüple beslemenin ortalama süresi BIG gruplarında kontrol gruplarına oranla altı hafta daha kısa sürdü. BIG ile zararlı etki riski inaktif tedaviden daha fazla değildi. Kanıtlar genel olarak yüksek kaliteliydi (ventilatöre bağlı geçen süre için orta kalitede).

Bu çalışma bebek botulizm tedavisinde için BIG kullanımı için kanıt olduğunu gösterdi. Öte yandan, botulizm antitoksini veya diğer tıbbi tedavilerden yana ya da bunlara karşı hiçbir kanıt bulunmuyor.

Bu kanıtlar literatür araştırmasını güncellediğimiz ve yeni çalışmalar bulamadığımız 2013 Martına kadar güncel.

Kaynak

Chalk CH, Benstead TJ, Keezer M. Medical treatment for botulism. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 2. Art. No.: CD008123. DOI: 10.1002/14651858.CD008123.pub3

Orijinal özet için: Botulizm Tedavisi

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

* Stajyer Hemşire, Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv