Doğum Sonrasındaki Aşırı Kanamalarda Tedavi

Cochrane derleme özeti

Doğumdan sonra uterus kasları kasılır, kan damarlarını kapatarak plasenta ayrıldıktan sonraki kanamayı sınırlar. Kaslar yeterli kuvvetle kasılamadığında yaşamı tehdit edebilen çok ağır kanamalar görülebilir (postpartum kanama). Bu durum düşük gelirli ülkelerde olağan görülür ve anne mortalitesi, kaynakları zengin ülkelere göre 100 kat daha yüksektir. Cerrahi olmayan yöntemlerden uterusun çıkarılmasına (histerektomi) kadar etkili tedaviler gerektiren ciddi bir problemdir. Histerektomi kadının başka çocuk yapmasını engellediğinden genellikle son tedavi seçeneğidir. Çoğu sağlık kurumunda aşırı kanama ihtimalini düşürmek için kadına doğum esnasında, önceden bir ilaç verilir. Ancak bu müdahaleye rağmen bazı kadınlarda aşırı kanama olur. Bu derleme bu gebelerin kaybettiği kan miktarını azaltmak içi hangi müdahalelerin kullanılabileceğini görmek için yapıldı.

Tedavi seçenekleri arasında uterus kas kasılmalarını artıran oksitosin, ergometrin ve misoprostol gibi prostaglandinler, kan pıhtılaşmasına fayda sağlayan traneksamik asit ve rekombinat aktive edilmiş faktör VII gibi ilaçlar, uterus arterini bağlamak ya da kapatmak gibi cerrahi girişimler ve arteri köpükle kapatmak için damar içinden yapılan radyolojik müdahaleler yer alır.

Bu derlemeye toplam 4052 kadınla yapılan 10 randomize kontrollü araştırma dâhil edildi. Bu araştırmaların 7’sinde kas kontraksiyonlarını artırarak iş gören misoprostol araştırıldı. Genel olarak araştırmalar misoprostolün oksitosin infüzyonu kadar işe yaramadığını ve daha fazla yan etkisi olduğunu gösteriyor. Ancak oksitosinin buzdolabında saklanması gerekiyor ve bunun bulunmadığı ve infüzyon malzemesinin kolayca sağlanamadığı ortamlarda misoprostol kullanılabilir.

Diğer klinik araştırmalarda başka tip ilaçlar ve damar kompresyonu araştırıldı. Bu araştırmalara alınan kadın sayısı etkinlik ve güvenlik hakkında sonuç çıkarmak için çok azdı.

Kaynak

Mousa HA, Blum J, Abou El Senoun G, Shakur H, Alfirevic Z. Treatment for primary postpartum haemorrhage. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 2. Art. No.: CD003249. DOI: 10.1002/14651858.CD003249.pub3

Orijinal özet için: Postpartum Kanamada Tedaviler

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv